Моника Иннаурато

Моника Иннаурато

Мајка Ангелика, спасена како дете од нејзиниот ангел чувар

Мајка Ангелика, спасена како дете од нејзиниот ангел чувар

Madre Angelica, la fondatrice del Santuario del Santissimo Sacramento ad Hanceville in Alabama, ha lasciato un segno indelebile nel mondo cattolico grazie alla creazione della…

La Madonna ascolta il dolore di Martina, una bimba di 5 anni e gli concede una seconda vita

La Madonna ascolta il dolore di Martina, una bimba di 5 anni e gli concede una seconda vita

Oggi vogliamo raccontarvi un avvenimento straordinario che si è verificato a Napoli e che ha commosso tutti i fedeli della chiesa Incoronatela Pietà dei Turchini.…

Папата Фрањо ја започна годината на молитва во чест на јубилејот

Папата Фрањо ја започна годината на молитва во чест на јубилејот

Папата Фрањо, за време на празнувањето на Неделата на Словото Божјо, го најави почетокот на годината посветена на молитвата, како подготовка за јубилејот 2025...

Карло Акутис открива 7 важни совети кои му помогнале да стане светец

Карло Акутис открива 7 важни совети кои му помогнале да стане светец

Карло Акутис, младиот благословен познат по својата длабока духовност, остави драгоцено наследство преку неговите учења и совети за постигнување…

Како Падре Пио го доживеа постот?

Како Падре Пио го доживеа постот?

Падре Пио, исто така познат како Сан Пио да Пјетрелчина, беше италијански фраер капучин познат и сакан по своите стигми и неговите…

Душите во Чистилиштето физички му се појавија на Падре Пио

Душите во Чистилиштето физички му се појавија на Падре Пио

Падре Пио беше еден од најпознатите светци на Католичката црква, познат по своите мистични дарови и мистични искуства. Помеѓу…

Молитва за постот: „Помилуј ме, Боже, со својата добрина, измиј ме од сите мои беззаконија и очисти ме од мојот грев“

Молитва за постот: „Помилуј ме, Боже, со својата добрина, измиј ме од сите мои беззаконија и очисти ме од мојот грев“

Великиот пост е литургиски период кој му претходи на Велигден и се карактеризира со четириесет дена покајание, пост и молитва. Ова време на подготовка…

Растете во доблест со практикување на пост и воздржување од пост

Растете во доблест со практикување на пост и воздржување од пост

Обично, кога слушаме за пост и воздржување, замислуваме древни практики кога главно се користеле за слабеење или за регулирање на метаболизмот. Овие две…

Папа, тагата е болест на душата, зло што води кон зло

Папа, тагата е болест на душата, зло што води кон зло

Тагата е чувство заедничко за сите нас, но важно е да се препознае разликата помеѓу тагата што води до духовен раст и тоа…

Како да го подобрите односот со Бог и да изберете добра резолуција за Великиот пост

Како да го подобрите односот со Бог и да изберете добра резолуција за Великиот пост

Великиот пост е 40-дневен период кој му претходи на Велигден, за време на кој христијаните се повикани да размислуваат, постат, молат и прават…

Исус нè учи да ја задржиме светлината во нас за да се соочиме со темните моменти

Исус нè учи да ја задржиме светлината во нас за да се соочиме со темните моменти

Животот, како што сите знаеме, е составен од моменти на радост во кои изгледа како допирање на небото и тешки моменти, многу побројни, во…

Како да се живее постот со советот на Света Тереза ​​од Авила

Како да се живее постот со советот на Света Тереза ​​од Авила

Доаѓањето на Великиот пост е време на размислување и подготовка за христијаните пред Велигденскиот Тридуум, кулминација на празнувањето на Велигден. Сепак,…

Посниот пост е одрекување кое ве тренира да правите добро

Посниот пост е одрекување кое ве тренира да правите добро

Великиот пост е многу важен период за христијаните, време на очистување, размислување и покајание како подготовка за Велигден. Овој период трае 40…

Богородица во Меѓугорје ги замолува верниците да постат

Богородица во Меѓугорје ги замолува верниците да постат

Постот е древна практика која има длабоки корени во христијанската вера. Христијаните постат како форма на покајание и посветеност на Бога, демонстрирајќи…

Извонреден пат кон спасението - еве што претставува Светата врата

Извонреден пат кон спасението - еве што претставува Светата врата

Светата врата е традиција која датира од средниот век и која останала жива до денес во некои градови низ…

По патувањето во Фатима, сестра Марија Фабиола е протагонистка на неверојатно чудо

По патувањето во Фатима, сестра Марија Фабиола е протагонистка на неверојатно чудо

Сестрата Марија Фабиола Вила е 88-годишна религиозна припадничка на монахињите на Брентана која пред 35 години доживеала неверојатна…

Молба до Мадона Деле Грацие, заштитничка на најпотребните

Молба до Мадона Деле Грацие, заштитничка на најпотребните

Марија, мајката на Исус, е почитувана со титулата Madonna delle Grazie, која содржи две важни значења. Од една страна, насловот ја нагласува…

Приказна со одење: Камино де Сантијаго де Компостела

Приказна со одење: Камино де Сантијаго де Компостела

Камино де Сантијаго де Компостела е еден од најпознатите и најпосетуваните аџилак во светот. Сè започна во 825 година, кога Алфонсо Честиот,…

Многу моќни молитви за повикување благодарение на 4-те светци од невозможни причини

Многу моќни молитви за повикување благодарение на 4-те светци од невозможни причини

Денес сакаме да разговараме со вас за 4 светци заштитници од невозможни причини и да ви оставиме 4 молитви да ги прочитате за да побарате застапништво на еден од светителите и да го олесните…

Најпознатите чуда на Богородица од Лурд

Најпознатите чуда на Богородица од Лурд

Лурд, мало гратче во срцето на високите Пиринеи, кое стана едно од најпосетуваните места за аџилак во светот благодарение на маријанските привиденија и…

Свети Бенедикт Нурсиски и напредокот што го донесоа монасите во Европа

Свети Бенедикт Нурсиски и напредокот што го донесоа монасите во Европа

Средниот век често се смета за мрачен век, во кој технолошкиот и уметничкиот напредок запре и античката култура беше збришана…

5 места за аџилак кои вреди да се видат барем еднаш во животот

5 места за аџилак кои вреди да се видат барем еднаш во животот

За време на пандемијата бевме принудени да останеме дома и ја сфативме вредноста и важноста да можеме да патуваме и да откриваме места каде…

Што претставува Scapular of Carmel и кои се привилегиите на оние кои го носат

Што претставува Scapular of Carmel и кои се привилегиите на оние кои го носат

Скапуларот е облека која низ вековите добивала духовно и симболично значење. Првично, тоа беше лента од ткаенина што се носеше над…

Најевокативниот во Италија, суспендиран меѓу небото и земјата, е Светилиштето на Мадона дела Корона.

Најевокативниот во Италија, суспендиран меѓу небото и земјата, е Светилиштето на Мадона дела Корона.

Светилиштето на Мадона дела Корона е едно од оние места кои изгледаат создадени за да предизвикаат посветеност. Се наоѓа на границата помеѓу Каприно Веронезе и Ферара…

Светците заштитници на Европа (молитва за мир меѓу народите)

Светците заштитници на Европа (молитва за мир меѓу народите)

Светците заштитници на Европа се духовни личности кои придонеле за христијанизацијата и заштитата на земјите. Еден од најважните светци-заштитници на Европа е…

Надвор од решетката, животот на монахињите денес

Надвор од решетката, животот на монахињите денес

Животот на затворените калуѓерки продолжува да буди вознемиреност и љубопитност кај повеќето луѓе, особено во избезумените и постојано…

Мајка Сперанца и чудото што се остварува пред сите

Мајка Сперанца и чудото што се остварува пред сите

Многумина ја знаат Мајка Сперанца како мистикот што го создаде Светилиштето на милосрдната љубов во Колеваленца, Умбрија, познато и како малата италијанска Лурд...

Мачениците од Отранто со 800 обезглавувања се пример за вера и храброст

Мачениците од Отранто со 800 обезглавувања се пример за вера и храброст

Денес сакаме да разговараме со вас за приказната за 813-те маченици од Отранто, страшна и крвава епизода во историјата на христијанската црква. Во 1480 година, градот…

Свети Дизма, разбојникот распнат заедно со Исус кој отиде во рајот (Молитва)

Свети Дизма, разбојникот распнат заедно со Исус кој отиде во рајот (Молитва)

Свети Дизма, познат и како Добриот крадец е многу посебен лик кој се појавува само во неколку редови од Евангелието по Лука. Се споменува…

Свети Бригид Ирска и чудото на пивото

Свети Бригид Ирска и чудото на пивото

Света Бригид од Ирска, позната како „Марија на Галите“ е почитувана личност во традицијата и култот на Зелениот остров. Роден околу 5 век,…

Свеќите, празник со паганско потекло прилагоден на христијанството

Свеќите, празник со паганско потекло прилагоден на христијанството

Во оваа статија сакаме да разговараме со вас за свеќите, христијански празник кој се паѓа на 2-ри февруари секоја година, но првично се слави како празник…

10 светци кои треба да се слават во февруари (Видео-молитва за повикување на сите рајски светци)

10 светци кои треба да се слават во февруари (Видео-молитва за повикување на сите рајски светци)

Месецот февруари е полн со верски празници посветени на разни светци и библиски ликови. Секој од светителите за кои ќе зборуваме го заслужува нашето…

Молитвата која Падре Пио ја рецитирал за да се посредува за оние кои имаат потреба

Молитвата која Падре Пио ја рецитирал за да се посредува за оние кои имаат потреба

Падре Пио секогаш се молеше за некого затоа што силно веруваше во важноста на молитвеното посредување за другите. Тој беше акутно свесен за тешкотиите и проблемите кои…

Што знаеме за тоа како живеела Марија по воскресението на Исус?

Што знаеме за тоа како живеела Марија по воскресението на Исус?

По смртта и воскресението на Исус, евангелијата не кажуваат многу за тоа што се случило со Марија, мајката на Исус.

Свети Матија, како верен ученик, го зазеде местото на Јуда Искариот

Свети Матија, како верен ученик, го зазеде местото на Јуда Искариот

Свети Матија, дванаесеттиот апостол, се празнува на 14 мај. Неговата приказна е нетипична, бидејќи тој беше избран од другите апостоли, наместо од Исус, да…

Сан Чиро, заштитникот на лекарите и болните и неговото најпознато чудо

Сан Чиро, заштитникот на лекарите и болните и неговото најпознато чудо

Сан Чиро, еден од најомилените медицински светци во Кампанија и ширум светот, се почитува како светец-заштитник во многу градови и населени места…

Чудото што доведе до беатификација на Карол Војтила

Чудото што доведе до беатификација на Карол Војтила

Во средината на јуни 2005 година, во постулацијата за причината за беатификација на Карол Војтила добил писмо од Франција кое предизвикало голем интерес кај постулаторот...

Јуда Искариотски „Ќе речат дека го предадов, дека го продадов за триесет денари, дека се побунив против мојот Господар. Овие луѓе не знаат ништо за мене“.

Јуда Искариотски „Ќе речат дека го предадов, дека го продадов за триесет денари, дека се побунив против мојот Господар. Овие луѓе не знаат ништо за мене“.

Јуда Искариот е еден од најконтроверзните ликови во библиската историја. Најпознат по тоа што е ученик кој го предаде Исус Христос, Јуда е…

Како да се победи злото? Посветена на безгрешното срце на Марија и на нејзиниот син Исус

Како да се победи злото? Посветена на безгрешното срце на Марија и на нејзиниот син Исус

Живееме во време кога се чини дека злото се обидува да надвладее. Се чини дека темнината го обвива светот и искушението да се предаде на очајот...

Молитва до Света Троица

Молитва до Света Троица

Светата Троица е еден од централните аспекти на христијанската вера. Се верува дека Бог постои во три лица: Таткото, Синот и…

Сандра Мило и чудото добиено за нејзината ќерка

Сандра Мило и чудото добиено за нејзината ќерка

Неколку дена по смртта на големата Сандра Мило сакаме вака да се простиме од неа, раскажувајќи ја приказната за нејзиниот живот и чудото добиено за нејзината ќерка и препознаено...

Молба на Пресвета Богородица на чудотворниот медал

Молба на Пресвета Богородица на чудотворниот медал

Медалот Пресвета Богородица на чудотворната е маријанска икона почитувана од католичките верници низ целиот свет. Неговата слика е поврзана со чудо што се случило…

Симболите на Свети Антониј, покровител на сиромашните и угнетените: книгата, лебот и бебето Исус

Симболите на Свети Антониј, покровител на сиромашните и угнетените: книгата, лебот и бебето Исус

Свети Антониј од Падова е еден од најомилените и најпочитуваните светци во католичката традиција. Роден во Португалија во 1195 година, тој е познат како заштитник на…

Папата Франциско „Среброљубието е болест на срцето“

Папата Франциско „Среброљубието е болест на срцето“

Папата Фрањо одржа општа аудиенција во салата Павле VI, продолжувајќи го својот циклус на катехези за пороци и доблести. Откако зборувавме за страста…

Молитвата во тишината на душата е момент на внатрешен мир и со неа ја пречекуваме благодатта Божја.

Молитвата во тишината на душата е момент на внатрешен мир и со неа ја пречекуваме благодатта Божја.

Отец Ливио Францага е италијански католички свештеник, роден на 10 август 1936 година во Цивидат Камуно, во провинцијата Бреша. Во 1983 година, отец Ливио…

Чудотворните исцелувања од светците или извонредната божествена интервенција се знак на надеж и вера

Чудотворните исцелувања од светците или извонредната божествена интервенција се знак на надеж и вера

Чудесните исцеленија претставуваат надеж за многу луѓе бидејќи им нудат можност да ги надминат болестите и здравствените состојби кои медицината ги смета за неизлечиви.…

Молитва да побарате посредување на Санта Марта, покровителката на невозможните причини

Молитва да побарате посредување на Санта Марта, покровителката на невозможните причини

Света Марта е личност која ја почитуваат католичките верници ширум светот. Марта беше сестра на Марија од Витанија и Лазар и…

За Папата сексуалното задоволство е дар од Бога

За Папата сексуалното задоволство е дар од Бога

„Сексуалното задоволство е божествен дар. Папата Фрањо ја продолжува својата катехеза за смртните гревови и зборува за страста како втор „демон“ што...

Папата Јован Павле II „Светецот веднаш“ папата на рекордите

Папата Јован Павле II „Светецот веднаш“ папата на рекордите

Денес сакаме да разговараме со вас за некои малку познати црти од животот на Џон Пале Втори, најхаризматичниот и најсаканиот папа во светот. Карол Војтила, позната…

Папата Франциско: „Кој ќе повреди жена, го осквернува Бога“

Папата Франциско: „Кој ќе повреди жена, го осквернува Бога“

Папата Фрањо во проповедта за време на мисата на првиот ден од годината, во која Црквата ја слави свеченоста на Марија Пресвета Богородица, завршувајќи…