Христијанството

Тројца важни светци нè учат како да го носиме духот на Велигден со нас во секое време.

Тројца важни светци нè учат како да го носиме духот на Велигден со нас во секое време.

Празнувањето на Светиот Велигден е се поблиску и поблиску, момент на радост и размислување за сите христијани ширум светот.…

Дали Бог ги простува гревовите и грешките направени во минатото? Како да се прими неговото простување

Дали Бог ги простува гревовите и грешките направени во минатото? Како да се прими неговото простување

Кога правиме лоши гревови или постапки, помислата на каење често нè мачи. Ако се прашувате дали Бог простува зло и…

Моќта на исповедта за време на постот

Моќта на исповедта за време на постот

Великиот пост е периодот од пепел среда до недела на Велигден. Тоа е 40-дневен период на духовна подготовка во…

Дали пцуењето или пцуењето е посериозно?

Дали пцуењето или пцуењето е посериозно?

Во оваа статија сакаме да зборуваме за многу непријатни изрази упатени кон Бога, често употребувани премногу лесно, богохулење и пцовки. Овие 2…

Зошто Исус бил поврзан со „Божјето јагне кое ги зема гревовите на светот“

Зошто Исус бил поврзан со „Божјето јагне кое ги зема гревовите на светот“

Во античкиот свет, луѓето биле длабоко поврзани со природата околу нив. Взаемната почит меѓу човештвото и природниот свет беше очигледна и…

Франческа на Пресвета и душите на Чистилиштето

Франческа на Пресвета и душите на Чистилиштето

Франсис од Пресветата Сакрамент, бос Кармелит од Памплона беше извонредна личност која имаше бројни искуства со душите во Чистилиштето. Таму…

Потеклото на велигденското јајце. Што претставуваат чоколадните јајца за нас христијаните?

Потеклото на велигденското јајце. Што претставуваат чоколадните јајца за нас христијаните?

Ако зборуваме за Велигден, веројатно е дека првото нешто што ни паѓа на ум се чоколадните јајца. Овој сладок деликатес се подарува…

Сликата на Богородица е видлива за сите, но во реалноста нишата е празна (Привид на Мадона во Аргентина)

Сликата на Богородица е видлива за сите, но во реалноста нишата е празна (Привид на Мадона во Аргентина)

Мистериозниот феномен на Дева Марија од Алтаграсија ја потресе малата заедница во Кордоба, Аргентина, повеќе од еден век. Што го прави ова…

Значењето на INRI на крстот на Исус

Значењето на INRI на крстот на Исус

Денес сакаме да зборуваме за пишувањето на INRI на крстот на Исус, за подобро да го разбереме неговото значење. Ова пишување на крстот за време на распнувањето на Исус не…

Велигден: 10 куриозитети за симболите на Христовото страдање

Велигденските празници, и еврејски и христијански, се полни со симболи поврзани со ослободувањето и спасението. Пасха го одбележува бегството на Евреите...

Молитва за постот: „Помилуј ме, Боже, со својата добрина, измиј ме од сите мои беззаконија и очисти ме од мојот грев“

Молитва за постот: „Помилуј ме, Боже, со својата добрина, измиј ме од сите мои беззаконија и очисти ме од мојот грев“

Великиот пост е литургиски период кој му претходи на Велигден и се карактеризира со четириесет дена покајание, пост и молитва. Ова време на подготовка…

Растете во доблест со практикување на пост и воздржување од пост

Растете во доблест со практикување на пост и воздржување од пост

Обично, кога слушаме за пост и воздржување, замислуваме древни практики кога главно се користеле за слабеење или за регулирање на метаболизмот. Овие две…

Папа, тагата е болест на душата, зло што води кон зло

Папа, тагата е болест на душата, зло што води кон зло

Тагата е чувство заедничко за сите нас, но важно е да се препознае разликата помеѓу тагата што води до духовен раст и тоа…

Како да го подобрите односот со Бог и да изберете добра резолуција за Великиот пост

Како да го подобрите односот со Бог и да изберете добра резолуција за Великиот пост

Великиот пост е 40-дневен период кој му претходи на Велигден, за време на кој христијаните се повикани да размислуваат, постат, молат и прават…

Исус нè учи да ја задржиме светлината во нас за да се соочиме со темните моменти

Исус нè учи да ја задржиме светлината во нас за да се соочиме со темните моменти

Животот, како што сите знаеме, е составен од моменти на радост во кои изгледа како допирање на небото и тешки моменти, многу побројни, во…

Како да се живее постот со советот на Света Тереза ​​од Авила

Како да се живее постот со советот на Света Тереза ​​од Авила

Доаѓањето на Великиот пост е време на размислување и подготовка за христијаните пред Велигденскиот Тридуум, кулминација на празнувањето на Велигден. Сепак,…

Посниот пост е одрекување кое ве тренира да правите добро

Посниот пост е одрекување кое ве тренира да правите добро

Великиот пост е многу важен период за христијаните, време на очистување, размислување и покајание како подготовка за Велигден. Овој период трае 40…

Извонреден пат кон спасението - еве што претставува Светата врата

Извонреден пат кон спасението - еве што претставува Светата врата

Светата врата е традиција која датира од средниот век и која останала жива до денес во некои градови низ…

Свети Бенедикт Нурсиски и напредокот што го донесоа монасите во Европа

Свети Бенедикт Нурсиски и напредокот што го донесоа монасите во Европа

Средниот век често се смета за мрачен век, во кој технолошкиот и уметничкиот напредок запре и античката култура беше збришана…

5 места за аџилак кои вреди да се видат барем еднаш во животот

5 места за аџилак кои вреди да се видат барем еднаш во животот

За време на пандемијата бевме принудени да останеме дома и ја сфативме вредноста и важноста да можеме да патуваме и да откриваме места каде…

Што претставува Scapular of Carmel и кои се привилегиите на оние кои го носат

Што претставува Scapular of Carmel и кои се привилегиите на оние кои го носат

Скапуларот е облека која низ вековите добивала духовно и симболично значење. Првично, тоа беше лента од ткаенина што се носеше над…

Мачениците од Отранто со 800 обезглавувања се пример за вера и храброст

Мачениците од Отранто со 800 обезглавувања се пример за вера и храброст

Денес сакаме да разговараме со вас за приказната за 813-те маченици од Отранто, страшна и крвава епизода во историјата на христијанската црква. Во 1480 година, градот…

Свети Дизма, разбојникот распнат заедно со Исус кој отиде во рајот (Молитва)

Свети Дизма, разбојникот распнат заедно со Исус кој отиде во рајот (Молитва)

Свети Дизма, познат и како Добриот крадец е многу посебен лик кој се појавува само во неколку редови од Евангелието по Лука. Се споменува…

Свеќите, празник со паганско потекло прилагоден на христијанството

Свеќите, празник со паганско потекло прилагоден на христијанството

Во оваа статија сакаме да разговараме со вас за свеќите, христијански празник кој се паѓа на 2-ри февруари секоја година, но првично се слави како празник…

Што знаеме за тоа како живеела Марија по воскресението на Исус?

Што знаеме за тоа како живеела Марија по воскресението на Исус?

По смртта и воскресението на Исус, евангелијата не кажуваат многу за тоа што се случило со Марија, мајката на Исус.

Јуда Искариотски „Ќе речат дека го предадов, дека го продадов за триесет денари, дека се побунив против мојот Господар. Овие луѓе не знаат ништо за мене“.

Јуда Искариотски „Ќе речат дека го предадов, дека го продадов за триесет денари, дека се побунив против мојот Господар. Овие луѓе не знаат ништо за мене“.

Јуда Искариот е еден од најконтроверзните ликови во библиската историја. Најпознат по тоа што е ученик кој го предаде Исус Христос, Јуда е…

Како да се победи злото? Посветена на безгрешното срце на Марија и на нејзиниот син Исус

Како да се победи злото? Посветена на безгрешното срце на Марија и на нејзиниот син Исус

Живееме во време кога се чини дека злото се обидува да надвладее. Се чини дека темнината го обвива светот и искушението да се предаде на очајот...

Споделувањето на вашето искуство со верата со пријателите нè приближува сите до Исус

Споделувањето на вашето искуство со верата со пријателите нè приближува сите до Исус

Вистинското евангелизирање се случува кога Словото Божјо, откриено во Исус Христос и пренесено од Црквата, ќе допре до срцата на луѓето и ќе им донесе…

Свети Павле химна за добротворни цели, љубовта е најдобриот начин

Свети Павле химна за добротворни цели, љубовта е најдобриот начин

Добротворноста е религиозен термин што означува љубов. Во оваа статија сакаме да ви оставиме химна на љубовта, можеби најпознатата и највозвишената некогаш напишана. Пред…

На светот му треба љубов и Исус е спремен да му ја даде, зошто се крие меѓу сиромашните и најбедните?

На светот му треба љубов и Исус е спремен да му ја даде, зошто се крие меѓу сиромашните и најбедните?

Според Жан Вание, Исус е фигурата што светот ја чека, спасителот кој ќе му даде смисла на животот. Живееме во свет полн…

Историјата на празникот Марија С.С. Богородица (Молитва до Пресвета Марија)

Историјата на празникот Марија С.С. Богородица (Молитва до Пресвета Марија)

Празникот на Пресвета Богородица Марија, кој се слави на 1 јануари, граѓанскиот Новогодишен ден, го означува крајот на октавата Божиќ. Традицијата на…

Мистеријата на превезот на Вероника со отпечаток на лицето на Исус

Мистеријата на превезот на Вероника со отпечаток на лицето на Исус

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за ткаенината Вероника, име кое веројатно нема да ви каже многу бидејќи не се споменува во канонските евангелија.…

По нејзината смрт, на раката на сестра Џузепина се појавува натписот „Марија“.

По нејзината смрт, на раката на сестра Џузепина се појавува натписот „Марија“.

Марија Грација е родена во Палермо, Сицилија, на 23 март 1875 година. Уште како дете покажала голема посветеност на католичката вера и силна склоност…

Дали знаевте дека за време на рецитирањето на Оче наш не е соодветно да се држиме за рака?

Дали знаевте дека за време на рецитирањето на Оче наш не е соодветно да се држиме за рака?

Рецитирањето на Оче наш за време на миса е дел од католичката литургија и другите христијански традиции. Нашиот татко е многу

Митра на Сан Џенаро, заштитник на Неапол, најскапоцениот предмет на богатството

Митра на Сан Џенаро, заштитник на Неапол, најскапоцениот предмет на богатството

Сан Џенаро е светец-заштитник на Неапол и е познат низ целиот свет по неговото богатство кое се наоѓа во Музејот на…

Natuzza Evolo, Padre Pio, Don Dolindo Ruotolo: страдање, мистични искуства, борба против ѓаволот

Natuzza Evolo, Padre Pio, Don Dolindo Ruotolo: страдање, мистични искуства, борба против ѓаволот

Натуца Еволо, Падре Пио да Пјетрелчина и Дон Долиндо Руотоло се три италијански католички фигури познати по нивните мистични искуства, страдања, судири…

Божиќ на Исус, извор на надеж

Божиќ на Исус, извор на надеж

Оваа Божиќна сезона размислуваме за раѓањето на Исус, време кога надежта влезе во светот со воплотувањето на Божјиот Син. Исаија…

Свети Јован Крствен: што да се прави за да се најде спокојство на душата (Молитва до Свети Јован за да добие благодати Видео)

Свети Јован Крствен: што да се прави за да се најде спокојство на душата (Молитва до Свети Јован за да добие благодати Видео)

Свети Јован Крствен вели дека за да му се приближиме на Бога и да му дозволиме да не најде, треба да ја доведеме во ред нашата личност. Немирите…

5 благослови кои може да се добијат преку молитва

5 благослови кои може да се добијат преку молитва

Молитвата е дар од Господ кој ни овозможува директно да комуницираме со Него, можеме да Му благодариме, да бараме благодат и благослови и да растеме духовно. Но…

„Научи ме на Твојата милост, Господи“ Моќна молитва да се потсетиме дека Бог нè сака и секогаш ни простува

„Научи ме на Твојата милост, Господи“ Моќна молитва да се потсетиме дека Бог нè сака и секогаш ни простува

Денес сакаме да разговараме со вас за милоста, за тоа длабоко чувство на сочувство, простување и добрина кон оние кои се наоѓаат во ситуации на страдање, тешкотија...

Затоа што Мадона се појавува почесто од Исус

Затоа што Мадона се појавува почесто од Исус

Денес сакаме да одговориме на прашање кое барем еднаш во животот си го поставивме сите. Затоа што Мадона се појавува многу почесто од Исус.

Водици: светата формула за заштита на домот

Водици: светата формула за заштита на домот

За време на Богојавление, знаци или симболи се појавуваат на вратите на куќите. Овие знаци се формула за благослов која потекнува од средниот век и доаѓа од…

Падре Пио сакаше да ги поминува божиќните ноќи пред местото на раѓањето

Падре Пио сакаше да ги поминува божиќните ноќи пред местото на раѓањето

Падре Пио, светецот на Питралцина, во ноќите пред Божиќ, застана пред местото на раѓањето за да го созерцува бебето Исус, малиот Бог.

Евхаристиското чудо на Ланчиано е видливо и трајно чудо

Евхаристиското чудо на Ланчиано е видливо и трајно чудо

Денеска ќе ви ја раскажеме приказната за евхаристиското чудо што се случило во Ланчиано во 700 век, во историски период во кој императорот Лав III го прогонувал култниот...

Искушенија: начинот да не попуштите е да се молиме

Искушенија: начинот да не попуштите е да се молиме

Мала молитва за да ви помогне да не паднете во грев Пораката на Исус „Молете се да не влезете во искушение“ е една од најважните што…

Нова во подготовка за Божиќ

Нова во подготовка за Божиќ

Оваа традиционална новона потсетува на очекувањата на Пресвета Дева Марија како што се приближуваше Христовото раѓање. Се одликува со мешавина од стихови од Светото писмо, молитви ...

Кога Падре Пио славеше Божиќ, се појави бебето Исус

Кога Падре Пио славеше Божиќ, се појави бебето Исус

Свети Падре Пио го сакаше Божиќ. Тој има посебна посветеност на бебето Исус уште од детството. Според свештеникот капучин о. Џозеф ...

Светата Бројаница, молитвата да се добие сè „Молете се често, штом можете“

Светата Бројаница, молитвата да се добие сè „Молете се често, штом можете“

Светата Бројаница е традиционална маријанска молитва која се состои од низа медитации и молитви посветени на Богородица. Според традицијата…

Дали поминувате низ тежок период? Еве го псалмот што може да ви помогне кога сте вознемирени

Дали поминувате низ тежок период? Еве го псалмот што може да ви помогне кога сте вознемирени

Многу често во животот поминуваме низ тешки моменти и токму во тие моменти треба да се свртиме кон Бога и да најдеме делотворен јазик за комуникација со...