Молитви

девица Марија

Ветувањата на Мадона на оние кои ја рецитираат Бројаницата

Пресвета Богородица од Бројаница е многу важна икона за Католичката црква и е поврзана со многу приказни и легенди. Еден од најзначајните…

евхаристија

Четириесетте часа на Евхаристијата во Сан Џовани Ротондо: момент на голема посветеност на Падре Пио

Четириесетте часа од Евхаристијата се момент на евхаристиско обожување кое обично се случува во црква посветена на Свети Фрањо или во светилиште на…

молитва

Молитвата пред спиење го ублажува стресот и ја зголемува издржливоста затоа

Денес сакаме да се обидеме да разбереме зошто молитвата пред спиење прави да се чувствуваме добро. Анксиозноста и стресот што нè обземаат за време на…

'Моќната' молитва на Падре Пио што направи илјадници чуда

Кога го замолија Падре Пио да се моли за нив, светецот од Пјетрелчина ги искористи зборовите на Санта Маргерита Марија Алакок, француска калуѓерка, канонизирана ...

Молитвата да биде прочитана во понеделник на Ангелот за да побара помош од Исус

Велигденски понеделник (исто така наречен Велигденски понеделник или, неправилно, Велигден понеделник) е ден по Велигден. Името го зема од фактот што во оваа ...

да благослови

Важноста местата во кои живееме да бидат благословени

Сите сме свесни за важноста да бараме Божји благослов на местата каде што живееме секој ден, како што е нашиот дом или работно место. Со…

Велики петок молитва за посебни благодат

Прва станица: Исусовата агонија во градината Те обожаваме, Христе и те благословуваме затоа што со Твојот свет крст си го откупил светот. „Тие дојдоа во ...

Молитвата да биде прочитана на Велики петок

Боже Искупител, тука сме пред портите на верата, тука сме пред портите на смртта, тука сме пред дрвото на крстот. Само Марија останува да стои во посакуваното време ...

Дио

„Остани со мене Господи“ барање да биде упатено до Исус за постот

Великиот пост е време на молитва, покајание и преобраќање во кое христијаните се подготвуваат за празнувањето на Велигден, празникот…

Во Светата недела направете го патот на крстот од страна на Падер Пио

Од записите на Падре Пио: „Среќни сме ние, кои, против сите наши заслуги, веќе сме по божествената милост, на скалите на Голгота; веќе завршивме...

Молитвата до Сан nенаро ќе биде рецитирана денес за помош

О непобеден маченик и мој моќен застапник Сан Џенаро, го понижувам твојот слуга, се поклонувам пред тебе и благодарам на Светата Троица на славата...

Молитвата на Падре Пио за Светото Исусово срце

Свети Пио Пјетрелчински е познат по тоа што е голем католички мистик, по тоа што ја носи Христовата стигмата и, пред сè, по тоа што е маж ...

Моли се секој ден вака: „Исус, Ти си Бог на чудата“

Небесен Господи, се молам на овој ден да продолжиш да ме благословуваш, за да можам да бидам благослов за другите. Држете ме цврсто за да можам да ...

Како да се молиме на Светото срце на Исус со Новена на Падре Пио

Свети Падре Пио секој ден му ја рецитирал Новена на Пресветото Срце на Исус за намерите на оние кои ја барале неговата молитва. Оваа молитва ...

Молитва до Света Тереза ​​на Детето Исус, како да ја побараме за благодат

Во петок 1 октомври се слави Света Тереза ​​Детето Исусово. Така, денес е веќе денот кога треба да почнеме да ја молиме, барајќи од светицата да се застапува ...

Најдете храброст да ја изговорите оваа молитва и Богородица ќе ви помогне

Молитва на Дева Марија за итно чудо О Марија, мајка моја, скромна ќерка на Отецот, Синот, безгрешна мајка, возљубена брачен другар на Светиот Дух, те сакам и те принесувам...

Чин на посветување на Пресвета Богородица

Да се ​​посветиш на Марија значи целосно да се дадеш себеси, со тело и душа. Con-sacrare, како што е објаснето овде, доаѓа од латински и значи да се оддели нешто за Бога, правејќи го свето, ...

Молитвата на Августин до Светиот Дух

Свети Августин (354-430) ја создал оваа молитва до Светиот Дух: Диши во мене, о Свети Духу, мислите мои да бидат сите свети. Дејствувај во мене, о Свет...

Евангелие, Свети, молитва на 12 март

Денешното Евангелие од Евангелието на Исус Христос според Јован 4,43-54. Во тоа време, Исус ја напушти Самарија за да оди во Галилеја. Но, тој самиот…

Молитва на Света Рита за очајна состојба

О драга Света Рита, наша Покровители и во невозможни случаи и застапнику во очајни случаи, нека Бог ме ослободи од мојата сегашна неволја……., И…

ТРИ МНОГУ Ефективни ИНВОКАЦИИ ЗА ПРОДАINTБА Jозеф за да добиете помилување

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Амин. О, свети Јосиф, мој заштитник и застапник, јас се прибегнувам кон тебе, за да ме молиш...

молитва

Поканете светец да ја рецитира Бројаницата со вас

Бројаницата е многу посебна молитва во католичката традиција, во која се медитира за мистериите на животот на Исус и Дева Марија преку…

Молитва на Дама на Фатима да побара благодат

О Пресвета Дево, Мајко Исусова и Мајка наша, која се појави кај Фатима на трите мали овчари за да донесе порака за мир на светот...

Поглавје до Светата Семејство што треба да биде рецитирано денес, за да побара спас на нашите семејства

Круна на Светото семејство за спас на нашите семејства Почетна молитва: Мое Свето Небесно семејство, упати не на вистинскиот пат, покри не со ...

Стиснати раце

Важноста на молитвата да се сеќаваме на нашите драги починати.

Молитвата за нашите починати е древна традиција која се одржувала низ вековите во Католичката црква. Оваа практика се заснова на…

Евангелие, Свети, молитва на 4 март

Денешното евангелие од Евангелието на Исус Христос според Јован 2,13: 25-XNUMX. Во меѓувреме се наближуваше Пасхата на Евреите и Исус отиде во Ерусалим. Тој пронашол во ...

молитва

Да научиме да ја рецитираме Бројаницата

Бројаницата е многу популарна молитва во католичката традиција, која се состои од серија молитви кои се читаат додека се медитира за мистериите на животот…

Дали сакате да побарате благодат? Повикајте го моќното посредување на Сан Габриеле дел Аддолората

МОЛИТВА до SAN GABRIELE dell'ADDOLORATA, Боже, кој со восхитувачки дизајн на љубовта го повика Сан Габриел дел'Адолората заедно да ја живееме тајната на Крстот...

Молба до Богородица Помпеја, текст на молитвата

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Амин. О Аугуста Кралица на победите, о Суверен на небото и земјата, да ...

Молитва на Јован Павле II до детето Исус

Јован Павле Втори, по повод Божиќната миса во 2003 година, на полноќ прочита молитва во чест на детето Исус. Сакаме да се потопиме ...

Исус

Како да побарате од Исус да ви посака добредојде во Неговата милост

Господ ве прима во Својата милост. Ако навистина сте го барале нашиот божествен Господ, тогаш прашајте го дали ќе ве пречека во неговото срце и во ...

Дали ти треба помош? Како да се молиме на Бога со застапување на Падре Пио

Ако ви треба помош, не двоумете се... Работи! Секогаш кога некој верник му се обратил на Падре Пио за помош и духовен совет...

Молитва на Пресвета Богородица

Madonna delle Grazie е едно од имињата со кои Католичката црква ја почитува Марија, мајката на Исус, во литургиско богослужение и народната побожност.

3 утрински молитви што треба да ги кажеме штом се разбудиме

Никогаш нема лошо време да разговарате со Бог, но кога го започнувате денот со Него, му го давате остатокот од ...

5 Молитви за помош во време на неволја

Дека Божјото дете нема тешкотии е само мисла што треба да се отфрли. Праведниците ќе имаат неволји, многу. Но, она што секогаш ќе го одредува ...

Дали ви е тешко? Застанете и молете се на Падре Пио вака

Никогаш не смееме да очајуваме. Дури ни кога верувате дека сè тргнува наопаку и нема ништо што може да се случи и наеднаш да го промени нашето ...

зошто да се молиме

Како да се вработите со помош на Свети Јосиф

Поминуваме низ историски период на глобална економска криза, но луѓето кои се потпираат на Бога и Неговите посредници можат да се радуваат: ...

Евангелие, Свети, молитва на 14 февруари

Денешното Евангелие од Евангелието на Исус Христос според Матеј 6,1-6.16-18. Во тоа време, Исус им рече на своите ученици: „Пазете се да не го практикувате своето добро...

Дали имате итно барање да поднесете? Ова е моќна молитва

Дали има некое посебно барање што го чекате од Бога? Кажете ја оваа моќна молитва! Без разлика колку често наоѓаме решенија за нашите лични проблеми и ...

Евангелие, Свети, молитва на 13 февруари

Денешното Евангелие од Евангелието на Исус Христос според Марко 8,14-21. Во тоа време, учениците заборавија да земат леб и не…

Евангелие, Свети, молитва на 11 февруари

Денешното евангелие од Евангелието на Исус Христос според Марко 1,40-45. Во тоа време, кај Исус дојде еден лепрозен и го молеше на колена и…

Моќна молба до архангелот Свети Михаил во невозможни случаи

Најблагородниот принц на ангелските хиерархии, храбар воин на Севишниот, ревносен љубител на славата Господова, ужас на бунтовничките ангели, љубов и радост на сите ангели ...

Денот на вљубените е близу, како да се молиме за оние што ги сакаме

Доаѓа Денот на вљубените и вашите мисли ќе бидат на саканиот. Многумина размислуваат за купување материјални добра кои се пријатни, но ...

Сан Giузепе Москати

Моќна молба до свети Јосиф Москати за исцелување на болните.

Самоуверено да упатиме молба за нашите болни луѓе. Свети Џузепе Москати, човек со вера и наука, доктор полн со добро срце, се обраќаме…

Карло-Кертис

Побарајте од Карло Акутис итна благодат и примете го светиот благослов со моштите

Рецитирајте ја оваа прекрасна молитва за да добиете благодат од Карло Акутис.

Осветување на Исус Христос, молитва

Господи Исусе Христе, денес повторно и безрезервно се посветувам на Твоето Божествено Срце. Ти го посветувам моето тело со сите сетила, ...

зошто да се молиме

Чудотворна 30-дневна молитва до свети Јосиф

Молитвата до Свети Јосиф е многу моќна, пред 30 години не дозволи смрт на 100 луѓе при слетување на авион ...

Како да се молиме за да се избегне војна во Украина

„Го молиме Господа со инсистирање таа земја да види како братството цвета и да ги надмине поделбите“: напиша папата Фрањо во широко распространет твит ...

7-те молитви до Санта Бриџида да се читаат 12 години

Света Бриџит од Шведска, родена Биргита Биргерсдотер била шведска религиозна и мистик, основач на Редот на Пресветиот Спас. Таа беше прогласена за светица од Бонифасио ...

Како духовно да посвоиме дете во опасност од абортус

Ова е многу чувствително прашање. Кога зборуваме за абортус, мислиме на настан кој има многу тажни и болни последици за мајката, ...