Посветеност

Мајка Сперанца и чудото што се остварува пред сите

Мајка Сперанца и чудото што се остварува пред сите

Многумина ја знаат Мајка Сперанца како мистикот што го создаде Светилиштето на милосрдната љубов во Колеваленца, Умбрија, познато и како малата италијанска Лурд...

10 светци кои треба да се слават во февруари (Видео-молитва за повикување на сите рајски светци)

10 светци кои треба да се слават во февруари (Видео-молитва за повикување на сите рајски светци)

Месецот февруари е полн со верски празници посветени на разни светци и библиски ликови. Секој од светителите за кои ќе зборуваме го заслужува нашето…

Чудотворните исцелувања од светците или извонредната божествена интервенција се знак на надеж и вера

Чудотворните исцелувања од светците или извонредната божествена интервенција се знак на надеж и вера

Чудесните исцеленија претставуваат надеж за многу луѓе бидејќи им нудат можност да ги надминат болестите и здравствените состојби кои медицината ги смета за неизлечиви.…

На сестра Елизабета и се појави прекрасна дама и се случи чудото на Мадона на божествениот плач

На сестра Елизабета и се појави прекрасна дама и се случи чудото на Мадона на божествениот плач

Појавувањето на Мадона дел Дивин Пјанто на сестра Елизабета, кое се случи во Чернуско, никогаш не доби официјално одобрение од црквата. Сепак, кардиналот Шустер има…

6 јануари Богојавление на нашиот Господ Исус: посветеност и молитви

6 јануари Богојавление на нашиот Господ Исус: посветеност и молитви

МОЛИТВИ ЗА БОГОДИШТЕ Ти тогаш, Господи, Татко на светлината, кој го испрати својот син единец, светлина родена од светлина, да ја осветли темнината...

Посветеност на Свети Антониј да се моли благодат од Светиот

Посветеност на Свети Антониј да се моли благодат од Светиот

Тредичина а Сант Антонио Оваа традиционална Тредичина (може да се рецитира и како Новена и Тридуум во секое време од годината) одекнува во Светилиштето С. Антонио во…

Мадона од Ночера ѝ се јавила на слепа селанка и ѝ рекла „Копај под тој даб, најди го мојот лик“ и за чудо и го вратила видот.

Мадона од Ночера ѝ се јавила на слепа селанка и ѝ рекла „Копај под тој даб, најди го мојот лик“ и за чудо и го вратила видот.

Денес ќе ви ја раскажеме приказната за појавувањето на Мадона од Ночера супериорна од визионер. Еден ден додека визионерот мирно се одмарал под даб,…

Светилиштето на Мадона од Тирано и приказната за јавувањето на Богородица во Валтелина

Светилиштето на Мадона од Тирано и приказната за јавувањето на Богородица во Валтелина

Светилиштето на Богородица од Тирано е родено по јавувањето на Марија кај младиот блажен Марио Омодеи на 29 септември 1504 година во зеленчукова градина и е…

Папата Фрањо се повикува на помош на Пресвета Пречиста Дева за време на церемонијата на почит

Папата Фрањо се повикува на помош на Пресвета Пречиста Дева за време на церемонијата на почит

И оваа година, како и секоја година, папата Фрањо отиде на Пјаца ди Спања во Рим на традиционалната церемонија на почитување на Пресвета Богородица...

Со оваа молитва Богородица врне благодати од небото

Со оваа молитва Богородица врне благодати од небото

Потеклото на медалот Потеклото на Чудесниот медал се случи на 27 ноември 1830 година, во Париз во Rue du Bac. Богородица С.С. се појави на ...

Да се ​​довериме со нашите срца на Богородица на добриот совет

Да се ​​довериме со нашите срца на Богородица на добриот совет

Денес сакаме да ви раскажеме една фасцинантна приказна поврзана со Мадона на добриот совет, заштитничка на Албанија. Во 1467 година, според легендата, Августинскиот терцијар Петручија ди Иенко,…

Која е мисијата на Свети Михаил и архангелите?

Која е мисијата на Свети Михаил и архангелите?

Денес сакаме да разговараме со вас за Свети Архангел Михаил, лик од големо значење во христијанската традиција. Архангелите се сметаат за највисоки ангели на хиерархиите…

Молитва и приказна за Света маченичка Луција која им носи подароци на децата

Молитва и приказна за Света маченичка Луција која им носи подароци на децата

Света Луција е многу сакана личност во италијанската традиција, особено во провинциите Верона, Бреша, Виченца, Бергамо, Мантуа и други области на Венето,…

Света Луција, бидејќи на денот во нејзина чест не се јаде леб и тестенини

Света Луција, бидејќи на денот во нејзина чест не се јаде леб и тестенини

На 13 декември се слави празникот Света Луција, селска традиција која е пренесена во провинциите Кремона, Бергамо, Лоди, Мантуа и Бреша,…

Città Sant'Angelo: чудото на Мадона дел Росарио

Città Sant'Angelo: чудото на Мадона дел Росарио

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за чудото што се случи во Città Sant'Angelo со посредство на Мадона дел Росарио. Овој настан, кој имаше големо влијание…

Пресвета Богородица Меѓугорје во својата порака не повикува да се радуваме и на страдањата (Видео со молитва)

Пресвета Богородица Меѓугорје во својата порака не повикува да се радуваме и на страдањата (Видео со молитва)

Присуството на Богородица во Меѓугорје е единствен настан во историјата на човештвото. Повеќе од триесет години, од 24 јуни 1981 година, Мадона е присутна меѓу…

Свети Павле Крстовит, младиот човек кој ги основа Пасионистите, живот посветен целосно на Бога

Свети Павле Крстовит, младиот човек кој ги основа Пасионистите, живот посветен целосно на Бога

Паоло Данеи, познат како Паоло дела Кроче, е роден на 3 јануари 1694 година во Овада, Италија, во семејство на трговци. Паоло беше човек…

Древниот обичај посветен на света Катерина, заштитничката на жените кои сакаат да се венчаат

Древниот обичај посветен на света Катерина, заштитничката на жените кои сакаат да се венчаат

Во оваа статија сакаме да разговараме со вас за прекуокеанската традиција посветена на света Катерина, млада Египќанка, маченичка од XNUMX век. Информации за неговиот живот…

Маслинките, типичен десерт од Катанија, се поврзани со епизодата што и се случила на Санта Агата додека ја воделе до мачеништво.

Маслинките, типичен десерт од Катанија, се поврзани со епизодата што и се случила на Санта Агата додека ја воделе до мачеништво.

Света Агата е млад маченик од Катанија, почитуван како заштитник на градот Катанија. Родена е во Катанија во XNUMX век од нашата ера и од рана возраст…

Зошто Мадона од Лорето има темна кожа?

Зошто Мадона од Лорето има темна кожа?

Кога зборуваме за Мадона, ја замислуваме како убава жена, со нежни црти и студена кожа, завиткана во долг бел фустан...

Сопружниците Мартин, родителите на Света Тереза ​​од Лисие, пример за вера, љубов и жртва

Сопружниците Мартин, родителите на Света Тереза ​​од Лисие, пример за вера, љубов и жртва

Луис и Зели Мартин се брачна двојка од француски ветерани, позната по тоа што се родители на Света Тереза ​​од Лизие. Нивната приказна е…

Светата Богородица на снегот чудесно повторно излегла од морето во Торе Анунзијата

Светата Богородица на снегот чудесно повторно излегла од морето во Торе Анунзијата

На 5-ти август, некои рибари ја пронајдоа сликата на Мадона дела Неве во градите на море. Токму на денот на откривањето во Торе…

Natuzza Evolo и феноменот на таканаречената „привидна смрт“

Natuzza Evolo и феноменот на таканаречената „привидна смрт“

Нашето постоење е полно со важни моменти, некои пријатни, други исклучително тешки. Во овие моменти верата станува големиот мотор кој ни дава…

Ексхумација на телото на Света Тереза ​​и нејзините мошти

Ексхумација на телото на Света Тереза ​​и нејзините мошти

По смртта на сестрите, во кармелитските манастири било обичај да се пишува смртна објава и да се испрати до пријателите на манастирот. За Света Тереза, оваа…

Чудото на сонцето: последното пророштво на Богородица Фатима

Чудото на сонцето: последното пророштво на Богородица Фатима

Неодамнешното пророштво на Богородица Фатима ја изненади цела Италија и ја остави цела Италија во неверување. Не е прв пат Фатима да прави пророштва...

Во Украина се појавува Мадона и испраќа порака

Во Украина се појавува Мадона и испраќа порака

Бројаницата е постојана практика од големо значење во маријанските привиденија, од Фатима до Меѓугорје. Богородица, во нејзините привиденија во Украина, има…

Марија Бамбина, култ без граници

Марија Бамбина, култ без граници

Од светилиштето во via Santa Sofia 13, каде што се чува почитуваниот симулакрум на Марија Бамбина, аџиите кои доаѓаат од други италијански региони и од други…

Падре Пио и присуството на Небесната Мајка во неговиот живот

Падре Пио и присуството на Небесната Мајка во неговиот живот

Ликот на Мадона секогаш бил присутен во животот на Падре Пио, придружувајќи го од детството до неговата смрт. Се чувствуваше како…

Барањето помош од Мадона од Честохова и ненадејниот чудесен настан

Барањето помош од Мадона од Честохова и ненадејниот чудесен настан

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за едно големо чудо, извршено од Пресвета Богородица Честохова во периодот во кој Полска, а особено Лавов,…

Чудесните исцелувања на Мадона Деле Лакрим од Сиракуза

Чудесните исцелувања на Мадона Деле Лакрим од Сиракуза

Денес сакаме да разговараме со вас за чудесните исцелувања што ги извршила Мадона деле Лакрим од Сиракуза, признаена од лекарската комисија. Севкупно има околу 300 и во…

Ако не ја пронајдете љубовта што ја барате, молете се на Архангел Сан Рафаеле

Ако не ја пронајдете љубовта што ја барате, молете се на Архангел Сан Рафаеле

Она што најчесто го идентификуваме како ангел на љубовта е Денот на вљубените, но има и друг ангел предодреден од Бога да ни помогне во потрагата по љубов и…

Црната Мадона од Честохова и чудото во моментот на сквернавењето

Црната Мадона од Честохова и чудото во моментот на сквернавењето

Црната Мадона од Честохова е една од најомилените и најпочитуваните икони во католичката традиција. Оваа древна света слика се наоѓа во манастирот…

Денешната посветеност да се стори пред дама која ви дава вечна благодат и спасение

Денешната посветеност да се стори пред дама која ви дава вечна благодат и спасение

Богородица, појавувајќи се во Фатима на 13 јуни 1917 година, меѓу другото, ѝ рече на Луција: „Исус сака да те искористи за да ме направи познат и сакан. Тие…

Приказната за Марија Бамбина, од создавањето до последното почивалиште

Приказната за Марија Бамбина, од создавањето до последното почивалиште

Милано е сликата на модата, на френетичниот живот на хаосот, на спомениците на Пјаца Афари и на Берзата. Но, овој град има и друго лице,…

Историјата на патот на Свети Антониј

Историјата на патот на Свети Антониј

Денес сакаме да ви кажеме за патеката на Свети Антониј, духовна и религиозна патека која се протега помеѓу градот Падова и градот Кампосампиеро…

Што претставува гестот со ставање на раката на гробот на Свети Антониј?

Што претставува гестот со ставање на раката на гробот на Свети Антониј?

Денес сакаме да разговараме со вас за карактеристичниот гест на ставање на раката што го прават многу аџии пред гробот на Сант Антонио. Традицијата на допирање на…

Мистериозна жена облечена во бело ја турка војската назад (Молитва на Богородица од Монталто)

Мистериозна жена облечена во бело ја турка војската назад (Молитва на Богородица од Монталто)

Во текот на ноќта на сицилијанската Вечерна, во Месина се случи несекојдневна епизода. Мистериозна жена се појавува пред војската, а војниците нема да можат ниту да…

Аџилакот во Меѓугорје може да ги промени животите на луѓето, затоа

Аџилакот во Меѓугорје може да ги промени животите на луѓето, затоа

Многу луѓе доаѓаат во Меѓугорје со духовна потрага или бараат одговори на нивните најдлабоки прашања. Чувството на мир и духовност…

Знакот на Девица втиснат на раката на 12-годишно девојче

Знакот на Девица втиснат на раката на 12-годишно девојче

Денес ќе ви кажеме за едикула, во шумичката Камогли во Џенова, каде што има слика на Мадона и детето. Пред оваа слика вие…

Каде е телото на Мајка Тереза ​​од Калкута наречено „Светица на сиромашните“?

Каде е телото на Мајка Тереза ​​од Калкута наречено „Светица на сиромашните“?

Мајка Тереза ​​од Калкута, позната како „Светица на сиромашните“ е една од најомилените и најпочитуваните личности во современиот свет. Неговата неуморна работа…

Легендата за пустиникот и мечката Сан Ромедио (сè уште присутни во Светилиштето)

Легендата за пустиникот и мечката Сан Ромедио (сè уште присутни во Светилиштето)

Светилиштето Сан Ромедио е место за христијанско обожавање кое се наоѓа во провинцијата Тренто, во сугестивните италијански Доломити. Стои на карпа, изолирана…

Богородица на снегот и чудото од снежните врнежи среде лето

Богородица на снегот и чудото од снежните врнежи среде лето

Мадона дела Неве (Санта Марија Маџоре), лоцирана во Рим, е едно од четирите главни маријански светилишта во градот, заедно со Санта Марија дел Пополо,…

Мадона Морена продолжува да прави чуда, еве ја убавата приказна

Мадона Морена продолжува да прави чуда, еве ја убавата приказна

Храмот на Пресвета Богородица од Копакабана, кој се наоѓа во градот Копакабана, Боливија, ја сместува почитуваната Морена Мадона, керамичка статуа што го прикажува…

Повикајте ја Богородица Помош на христијаните во тешкотии и ќе бидете слушнати

Повикајте ја Богородица Помош на христијаните во тешкотии и ќе бидете слушнати

Култот на Пресвета Богородица Помош на христијаните има антички корени и своето потекло го има во XVII век, особено во контекст на католичката контрареформација. Традицијата…

Ветувањата на Пресвета Марија до оние кои ја рецитираат Бројаницата, да се молиме и да ја молиме Мадона од Помпеја

Ветувањата на Пресвета Марија до оние кои ја рецитираат Бројаницата, да се молиме и да ја молиме Мадона од Помпеја

Денес зборуваме за Мадона од Помпеја, која се слави на 8 мај, но пред сè во оваа статија ќе се занимаваме со раѓањето на култот, што се случи во месец октомври…

Сведоштвата за чудата на билокацијата на Натуца Еволо

Сведоштвата за чудата на билокацијата на Натуца Еволо

Натуца Еволо беше Италијанка позната по своите лековити моќи и нејзината способност за билокација. Таа е родена на 23 август…

Дневникот на христијанинот: Евангелие, свети, мисла на Падре Пио и молитва на денот

Дневникот на христијанинот: Евангелие, свети, мисла на Падре Пио и молитва на денот

Денешното евангелие ја завршува убавата и длабока проповед за лебот на животот (види Јован 6:22–71). Кога ќе ја прочитате оваа проповед од почеток до…

Натуца: Да, ја гледам Мадона и таа е прекрасна

Натуца: Да, ја гледам Мадона и таа е прекрасна

Многу луѓе низ годините ја прашуваа Натуца Еволо што значи да се види Мадона за неа. Денес ќе се обидеме подобро да ја разбереме врската…

Отворена е најголемата Мадона во светот, во знак на почит кон љубовта кон Пресвета Богородица.

Отворена е најголемата Мадона во светот, во знак на почит кон љубовта кон Пресвета Богородица.

Љубовта кон Марија е голема и се чини дека тоа го навестува прекрасната иницијатива без рамен во светот, која и оддава почит на Дева Марија. Зборуваме за…

80 луѓе секоја година се потопуваат во базенот Лурд поради неговите чудесни својства

80 луѓе секоја година се потопуваат во базенот Лурд поради неговите чудесни својства

Базенот Лурд е популарна дестинација за илјадници луѓе секоја година. Сместен во градот Лурд во југозападна Франција, базенот…