Рекоа за нас

Капелата на Богородица од Кармил недопрена по пожарот: вистинско чудо

Капелата на Богородица од Кармил недопрена по пожарот: вистинско чудо

Во свет во кој доминираат трагедии и природни катастрофи, секогаш е утешно и изненадувачки да се види како присуството на Марија може да интервенира...

Аџилакот во Лурд и помага на Роберта да ја прифати дијагнозата на нејзината ќерка

Аџилакот во Лурд и помага на Роберта да ја прифати дијагнозата на нејзината ќерка

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за Роберта Петрароло. Жената живеела тежок живот, жртвувајќи ги своите соништа за да му помогне на своето семејство и…

Сестра Катерина и чудесното исцелување кое се случи благодарение на папата Јован XXIII

Сестра Катерина и чудесното исцелување кое се случи благодарение на папата Јован XXIII

Сестра Катерина Капитани, побожна и љубезна религиозна жена, беше сакана од сите во манастирот. Неговата аура на спокојство и добрина беше заразна и донесе…

Ивана се породи во кома, а потоа се буди, тоа е чудо од папата Војтила

Ивана се породи во кома, а потоа се буди, тоа е чудо од папата Војтила

Денеска сакаме да ви раскажеме за епизодата која се случила во Катанија, каде жена по име Ивана, 32-та недела од бременоста, била погодена од сериозно церебрално крварење,…

Мајка Ангелика, спасена како дете од нејзиниот ангел чувар

Мајка Ангелика, спасена како дете од нејзиниот ангел чувар

Мајка Ангелика, основачот на светилиштето на Пресвета Сакрамент во Ханцевил, Алабама, остави неизбришлива трага во католичкиот свет благодарение на создавањето на…

Богородица ја слуша болката на 5-годишното девојче Мартина и и дава втор живот

Богородица ја слуша болката на 5-годишното девојче Мартина и и дава втор живот

Денес сакаме да ви кажеме за еден несекојдневен настан што се случи во Неапол и кој ги трогна сите верници во црквата Инкоронатела Пиета деи Турчини.…

По патувањето во Фатима, сестра Марија Фабиола е протагонистка на неверојатно чудо

По патувањето во Фатима, сестра Марија Фабиола е протагонистка на неверојатно чудо

Сестрата Марија Фабиола Вила е 88-годишна религиозна припадничка на монахињите на Брентана која пред 35 години доживеала неверојатна…

Сандра Мило и чудото добиено за нејзината ќерка

Сандра Мило и чудото добиено за нејзината ќерка

Неколку дена по смртта на големата Сандра Мило сакаме вака да се простиме од неа, раскажувајќи ја приказната за нејзиниот живот и чудото добиено за нејзината ќерка и препознаено...

Молитвата во тишината на душата е момент на внатрешен мир и со неа ја пречекуваме благодатта Божја.

Молитвата во тишината на душата е момент на внатрешен мир и со неа ја пречекуваме благодатта Божја.

Отец Ливио Францага е италијански католички свештеник, роден на 10 август 1936 година во Цивидат Камуно, во провинцијата Бреша. Во 1983 година, отец Ливио…

Аџилакот на брат Биаџо Конте

Аџилакот на брат Биаџо Конте

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за Биаџо Конте кој имаше желба да исчезне од светот. Но, наместо да се направи невидлив, тој реши да…

Приврзаниот гест на Папата кој трогна илјадници луѓе

Приврзаниот гест на Папата кој трогна илјадници луѓе

58-годишен маж од Исола Вичентина, Винисио Рива, почина во средата во болницата во Виченца. Веќе некое време боледуваше од неврофиброматоза, болест која…

Мариет Беко, Богородица на сиромашните и пораката на надежта

Мариет Беко, Богородица на сиромашните и пораката на надежта

Мариет Беко, жена како и многу други, стана позната како визионерка на маријанските привиденија во Бане, Белгија. Во 1933 година, на 11-годишна возраст…

Марија Грација Велтраино повторно оди благодарение на посредувањето на отец Луиџи Кабурлото

Марија Грација Велтраино повторно оди благодарение на посредувањето на отец Луиџи Кабурлото

Марија Грација Велтраино е Венецијанка која, по петнаесет години целосна парализа и неподвижност, сонувала за отец Луиџи Кабурлото, венецијански парохиски свештеник прогласен за…

Жената вели дека неделата е најлошиот ден во неделата и еве зошто

Жената вели дека неделата е најлошиот ден во неделата и еве зошто

Денес сакаме да разговараме со вас на една многу актуелна тема, улогата на жената во општеството и дома и товарот на одговорност и стрес во…

Сеништата на Марија Роза Мистика во Монтичиари (БС)

Сеништата на Марија Роза Мистика во Монтичиари (БС)

Маријанските привиденија на Монтичиари и денес се обвиткани со мистерија. Во 1947 и 1966 година, визионерката Пјерина Гили тврдеше дека имала…

Падре Пио му ја предвиде смртта на Алдо Моро

Падре Пио му ја предвиде смртта на Алдо Моро

Падре Пио, стигматизираниот капучински фраер кој многумина го почитуваат како светец уште пред неговото канонизирање, бил добро познат по своите пророчки способности и…

Студентка го носи синот на час, а професорот се грижи за него, гест на голема хуманост

Студентка го носи синот на час, а професорот се грижи за него, гест на голема хуманост

Во последните денови на добро познатата социјална платформа, TikTok, видео стана вирално и воодушеви милиони луѓе ширум светот. Во…

Жена гордо го прикажува својот скромен ламинатен дом Среќата и љубовта не доаѓаат од луксуз. (Што мислиш?)

Жена гордо го прикажува својот скромен ламинатен дом Среќата и љубовта не доаѓаат од луксуз. (Што мислиш?)

Социјалните медиуми насилно станаа дел од нашите животи, но наместо да ги користиме како моќно оружје за помош или солидарност, често…

Родено на само 21 недела: како денес изгледа новороденчето кое за чудо преживеало рекордно

Родено на само 21 недела: како денес изгледа новороденчето кое за чудо преживеало рекордно

Неколку дена пред Божиќ сакаме да ви раскажеме приказна која ви го загрева срцето. Не е сè во животот предодредено да нема среќен крај.…

Таа раѓа и го остава бебето во напуштена куќа, но ангел ќе ја чува

Таа раѓа и го остава бебето во напуштена куќа, но ангел ќе ја чува

Раѓањето на детето треба да биде прекрасен момент во животот на една двојка и секое дете заслужува да биде сакано и израснато во…

Семејството добива чудо на гробот на Јован Павле Втори

Семејството добива чудо на гробот на Јован Павле Втори

Денеска ќе ви раскажеме трогателна приказна во која е претставено семејство кое доживеало несекојдневно чудо токму на гробот на Јован Павле Втори.…

Ако мојот син не напредува, жена ми прави трагедија од тоа. Дали е правилно да ги проектирате вашите соништа на вашето дете?

Ако мојот син не напредува, жена ми прави трагедија од тоа. Дали е правилно да ги проектирате вашите соништа на вашето дете?

Денес сакаме да разговараме со вас за однесувањето на некои родители кон децата, преку зборовите на машки испад. Неговата сопруга и мајка…

Посесивната љубов ви го уништува животот „Љубовта е слобода не затвор“

Посесивната љубов ви го уништува животот „Љубовта е слобода не затвор“

Денес сакаме да разговараме со вас за посесивната љубов земајќи инспирација од зборовите на кардиналот Матео Зупи. Посесивната љубов уништува затоа што го ограничува и контролира другиот, спречувајќи ја саканата…

Чудото кое ќе го врати животот на млада 22-годишна жена која боледува од рак

Чудото кое ќе го врати животот на млада 22-годишна жена која боледува од рак

Денес сакаме да ви ја раскажеме трогателната приказна за една жена на само 22 години која го роди своето бебе во болницата Ле Молинет во Торино...

Двегодишно девојче снимено како се моли во креветчето, му зборува на Исус и му се заблагодарува што чува над неа и нејзините родители

Двегодишно девојче снимено како се моли во креветчето, му зборува на Исус и му се заблагодарува што чува над неа и нејзините родители

Децата често нè изненадуваат и имаат многу уникатен начин да ја изразат својата љубов, па дури и вера, збор кој едвај…

Девојка се пораѓа и дипломира после 24 часа

Девојка се пораѓа и дипломира после 24 часа

Приказната што ќе ви ја раскажеме денес е онаа на 31-годишна Римјанка која само 24 часа откако ја родила…

Во моментот на збогување и откачување на машинеријата, малата Бела се враќа во живот

Во моментот на збогување и откачување на машинеријата, малата Бела се враќа во живот

Да се ​​збогувате со вашето дете е еден од најтешките и најболните моменти со кои може да се соочи еден родител во животот. Тоа е настан кој никој не…

Солзи на лицето на Богородица на тагата во Мексико: се слуша плач на чудо и црквата интервенира

Солзи на лицето на Богородица на тагата во Мексико: се слуша плач на чудо и црквата интервенира

Денеска ќе ви ја раскажеме приказната за настан кој се случил во Мексико, каде статуата на Богородица почнала да лее солзи, под погледот...

Natuzza evolo и сведоштвата за чудесни исцеленија

Natuzza evolo и сведоштвата за чудесни исцеленија

Животот е енигма што се обидуваме да ја разбереме од ден на ден, рефлектирајќи се во тивки моменти. Во нашиот живот има настани и искуства…

Сан Џузепе Москати: сведочењето на неговиот последен пациент

Сан Џузепе Москати: сведочењето на неговиот последен пациент

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за жената која свети Џузепе Москати ја посети последен, пред да се вознесе на небото. Светиот доктор одржа…

Заедно 69 години ги делат последните денови во болница

Заедно 69 години ги делат последните денови во болница

Љубовта е она чувство кое треба да држи двајца луѓе заедно и да одолее на времето и тешкотиите. Но, денес оваа невидлива нишка која…

Вонредна епизода што се случи во Каивано вели Дон Маурицио: „детето останува да размислува за Евхаристијата“

Вонредна епизода што се случи во Каивано вели Дон Маурицио: „детето останува да размислува за Евхаристијата“

Денес сакаме да ви раскажеме за една епизода која сведочи за невиноста и чистото срце на децата. Во парохијата „Сан Паоло Апостоло“ во Каивано, Неапол,…

Пар се тепаше да посвои 4 помали браќа и да ги натера да пораснат заедно без да ги разделат

Пар се тепаше да посвои 4 помали браќа и да ги натера да пораснат заедно без да ги разделат

Посвојувањето е сложена и деликатна тема која треба да се дефинира како чин на љубов и одговорност кон детето. Премногу често…

Глувото девојче гледа како нејзиниот живот целосно се менува и го враќа слухот по патувањето во Лурд

Глувото девојче гледа како нејзиниот живот целосно се менува и го враќа слухот по патувањето во Лурд

Лурд е едно од најважните места за аџилак во светот, привлекувајќи милиони посетители од целиот свет секоја година во потрага по…

Кога се роди малата Бела, во родилната сала паѓа тишина

Кога се роди малата Бела, во родилната сала паѓа тишина

Бременоста и чекањето да се роди нов живот е период на среќа, сомнежи, стравови и емоции. Период…

Наставник во основно училиште го донира својот бубрег на тешко болна зеничка и на тој начин и дава нов живот.

Наставник во основно училиште го донира својот бубрег на тешко болна зеничка и на тој начин и дава нов живот.

Ова е сведоштво за тоа како училиштето понекогаш се трансформира во семејство и љубовта со која наставниците се однесуваат кон своите ученици. Овој…

Татковата љубов не познава пречки, таа надминува сè, дури и инвалидноста

Татковата љубов не познава пречки, таа надминува сè, дури и инвалидноста

Има родители на светот кои и покрај сите можности малку се грижат за своите деца и родители кои немаат ништо, но се способни...

Малото девојче со 100 тумори ја преживува тешкото искушение на болеста и ја добива својата битка

Малото девојче со 100 тумори ја преживува тешкото искушение на болеста и ја добива својата битка

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната со среќен крај на малата Рејчел Јанг. Малото девојче е родено со инфантилна миофиброматоза, неизлечива болест која…

Жената останува бремена во текот на пробниот период и работодавачот ја вработува на трајна основа наместо да ја отпушти

Жената останува бремена во текот на пробниот период и работодавачот ја вработува на трајна основа наместо да ја отпушти

Во комплицирани моменти како оние што ги доживуваме во кои луѓето без работа стануваат депресивни и во најочајни случаи завршуваат сами со себе,…

Ромина Пауер и аџилакот во Меѓугорие: „Со сета сила се држев за верата“

Ромина Пауер и аџилакот во Меѓугорие: „Со сета сила се држев за верата“

Ромина Пауер, во интервјуто за Верисимо со Силвија Тофанин, го раскажа своето изненадувачко патување до Меџугорие. Како што сите знаеме, Ромина живееше во својот живот…

Малото девојче се роди со спина бифида и нејзината реакција кога и дадоа кукла Барби во инвалидска количка

Малото девојче се роди со спина бифида и нејзината реакција кога и дадоа кукла Барби во инвалидска количка

Ова е приказна за малата Ела, малото 2-годишно суштество кое боледува од спина бифида, вродена болест која влијае на нервниот систем...

Мистеријата на статуата на Аџија Мадона чии чевли се истрошија

Мистеријата на статуата на Аџија Мадона чии чевли се истрошија

Денеска ќе ви раскажеме една многу убава приказна, онаа на аџиката Мадона, која ги носела чевлите додека спиела. Сестрата Маура е таа што зборува за тоа. Кој живее…

Вистинско чудо на срцето... анонимен ја дава операцијата на мало девојче кое повторно ќе прооди

Вистинско чудо на срцето... анонимен ја дава операцијата на мало девојче кое повторно ќе прооди

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната со среќен крај што ни ги стопли срцата, за малата Емили, малото девојче кое боледува од церебрална парализа што ја осуди...

Болно, 6-годишно сиракче е посвоено од пар кој ќе му го промени животот

Болно, 6-годишно сиракче е посвоено од пар кој ќе му го промени животот

Има многу деца во светот кои бараат дом и семејство, сами деца, желни за наклонетост. За најмалите и за…

9-годишно момче се бори со ракот само за да може да ја прегрне својата сестра и умре оставајќи ги зад себе последните зборови

9-годишно момче се бори со ракот само за да може да ја прегрне својата сестра и умре оставајќи ги зад себе последните зборови

Денеска ќе ви ја раскажеме потресната приказна на Бејли Купер, 9-годишното момче болно од рак и неговата голема љубов и...

Младо момче жртва на проклетство оди кај Лурд, му се појавува Мадона и му кажува дека го ослободила

Младо момче жртва на проклетство оди кај Лурд, му се појавува Мадона и му кажува дека го ослободила

Денес, преку зборовите на свештеникот егзорцист, отец Франческо Кавало, ќе ви кажеме приказна која е неверојатна, но може да послужи како предупредување за…

Историјата на покровот на Падре Пио

Историјата на покровот на Падре Пио

Кога ќе помислите на зборот покров, она што веднаш ви паѓа на ум е ленениот чаршаф што го завитка телото Христово откако беше поставен од…

Марија и го одврзува јазолот на Мартина и ја враќа во живот

Марија и го одврзува јазолот на Мартина и ја враќа во живот

Денеска ќе зборуваме за Мартина која одврзува јазли, раскажувајќи ви ја приказната за Мартина, болното девојче, излечено со нејзино застапување. 28 септември се слави…

Марија Генаи беспомошно очајува додека го гледа нејзиното новороденче како умира, а Падре Пио и вели: „Зошто врескаш? Бебето спие“

Марија Генаи беспомошно очајува додека го гледа нејзиното новороденче како умира, а Падре Пио и вели: „Зошто врескаш? Бебето спие“

Во мај 1925 година, веста за скромниот фраер способен да ги лекува сакатите и да ги воскресне…

Исус и го претскажува своето страдање на Ана Шафер појавувајќи ѝ се на сон

Исус и го претскажува своето страдање на Ана Шафер појавувајќи ѝ се на сон

Денес сакаме да ви раскажеме за претчувствениот сон на Ана Шафер во кој ѝ се појавува Исус и ѝ предвидува какво страдање ќе се соочи...