Вести

Како да се молиме на Бога за негова заштита во новиот месец

Започнува нов месец. Како да се молиме за да побарате да се соочите со тоа на најдобар можен начин. Боже, Татко, ти си Алфа и Омега, Почеток и Крај. Вие…

Папата Франциско: „Бабите и дедовците и старите лица не се остатоци од животот“

„Бабите и дедовците и постарите не се остатоци од животот, отпадоци за фрлање“. Ова го истакна папата Фрањо во проповедта за Светскиот ден на миса ...

Како почина Падре Пио? Кои беа неговите последни зборови?

Ноќта помеѓу 22 и 23 септември 1968 година, почина Падре Пио од Пјетрелчина. Од што умре еден од светците ...

„Благодарам Исусе, земи ме и мене“, во брак 70 години, тие умираат истиот ден

Скоро цел живот заедно и умреле во ист ден. Џејмс и Ванда, тој 94, а таа 96, беа гости на Центарот за нега на Конкорд, на ...

„Карло Акутис ја предвиде неговата смрт, таму е видеото“, приказната за мајката

Антонија Салзано, мајката на Карло Акутис, кој почина поради леукемија на 12 октомври 2006 година, беше гостин на Верисимо, програмата Канале ...

„Луцифер“ е името што мајката му го дала на „чудесно“ дете

Една мајка беше остро критикувана затоа што го нарече својот син „Луцифер“. Што да мислиме? Сепак, овој син е чудесен. Продолжи да читаш. „Луцифер“ син ...

в vубениот ден на вalentубените

Кој беше Денот на в Valentубените? Помеѓу историјата и легендата за светителот, кои најмногу ги повикуваат убовниците

Приказната за Денот на вљубените - и приказната за неговиот заштитник - е обвиткана во мистерија. Знаеме дека февруари е долго време ...

Најмалата девојка на светот е добра, приказна за чудото на животот

По 13 месеци, малата Квек Ју Џуан ја напушти Одделот за интензивна нега (ICU) на Националната универзитетска болница (НУХ) во Сингапур. Малото девојче, сметано за ...

Старица заболена

Постарата по болест паѓа на запалениот шпорет, пронајдена мртва.

Скала, провинција Салерно, 82-годишна жена била пронајдена мртва од нејзиниот 86-годишен брат. Трагедијата се случила поради ненадејно заболување на…

мало девојче на кревет оздраве

Двенеделно бебе преживеа XNUMX видови рак. Изгледа како чудо, но тоа е реалност.

Иако девојчето е многу мало, веднаш започнува тешка битка за опстанок. Кога двојката одлучува да има деца, секогаш е…

Сестрата Андре Рандон, најстарата во светот, преживеа 2 пандемии

Со 118 години, сестрата Андре Рандон е најстарата калуѓерка на светот. Крстена како Лусил Рандон, таа е родена на 11 февруари 1904 година во градот ...

Украина, апелот на архиепископот Гуџиак: „Не дозволуваме да избие војна“

Архиепископот Борис Гуџиак, шеф на Одделот за надворешни односи на Украинската грчко-католичка црква, рече: „Нашиот апел до моќните на земјата е да видат…

Дон Симоне Васали почина од болест, имаше 39 години

Умре Дон Симоне Васали, млад свештеник од заедницата Бјасоно и Мачерио, во Брианца, во Ломбардија. Презвитерството е пронајдено во ...

Дали Санта Тереза ​​де Авила го измислил помфритот? Тоа е вистина?

Дали Санта Тереза ​​де Авила го измислил помфритот? Белгијците, Французите и њујорчаните отсекогаш се карале околу изумот на ова познато и вкусно јадење, но ...

Санремо 2022 година, епископ против Ахил Лауро и неговото „самокрштевање“

Бискупот од Санремо, монс. Антонио Суета го критикува настапот на Ахил Лауро кој „за жал го потврди лошиот пресврт што го направи веќе некое време ...

40-годишен свештеник убиен додека се исповедал

Доминиканскиот свештеник Џозеф Тран Нгок Тан (40) беше убиен минатата сабота, на 29 јануари, додека слушал исповеди во мисионерската парохија на ...

Кражба во црквата, владиката им се обраќа на авторите: „Преобратете се“

„Имајте момент на размислување за вашето недолично дело, за да можете да ја сфатите овековечената штета и да се покаете и да се преобратите“. Ова беше наведено на ...

Ден на сеќавање, таа парохија која спаси 15 еврејски девојки

Радио Ватикан - Vatican News го слави Денот на сеќавањето со видео приказна откопана од деновите на нацистичкиот терор во Рим, кога во октомври 1943 година се ...

Распетие во училницата? Пристигнува казната на Касацијата

Распетие во училницата? Многумина ќе слушнале за деликатното прашање дали да се апелира или не на слободата на верување со одредување на можноста ...

Украдена реликвија на папата Јован Павле Втори

Во Франција беше отворена истрага по исчезнувањето на реликвијата на папата Јован Павле Втори која беше изложена во базиликата Пара-ле-Мониал, на истокот на ...

Болнички хеликоптер падна во црква, сето тоа безбедно

Во вторник, на 11 јануари, чудо ги поштеди животите на четворица членови на екипажот на болнички хеликоптер, во населба на Дрексер Хил, во ...

Стоп на Сицилија за кумови во крштевки и потврди

Од понеделник 2022 јануари XNUMX година, на сила е новиот декрет на епископот на Мазара дел Вало (Сицилија), монсињор Доменико Могаверо, со кој се наредува суспензија на ...

Homily No Vax, свештеник критикуван од верниците кои ја напуштаат Црквата

За време на проповедта на завршната миса, попладнето во петокот на 31 декември, тој ги критикуваше вакцините и линијата усвоена од владата за спротивставување на ...

Атеистот ја исмева Мис Универзум дека е христијанка, таа одговара вака

Еве го резимето на интервјуто во кое интервјуерот Џејми Бејли се обиде да ја исмее Амелија Вега, Мис Универзум од 2003 година, бидејќи била христијанка. Како одговори...

Прекрасниот христијански гест на синот на Вил Смит

Џејден Смит, актер и пејач, ја открива својата хуманитарна страна и неговото благородно срце, инаугурираше синџир камиони за веганска храна,…

ВИДЕО од свештеникот кој празнува миса среде тајфун

На 16 и 17 декември тајфун неколкупати ги погоди јужните и централните Филипини, предизвикувајќи поплави, лизгање на земјиштето, бури и голема штета на земјоделството.

Изнудува пари и му се заканува на свештеник, уапсен 49-годишен

Тој се обидел да изнуди пари од свештеник во Кастеламар ди Стабија - општина во градскиот град Неапол - прво со закани, а потоа ...

Ватикан, зелената карта е задолжителна за вработените и посетителите

Во Ватикан, потребна е зелена пропусница за вработените и посетителите. Подетално, „со оглед на упорноста и влошувањето на моменталната здравствена вонредна состојба и ...

Пронајден златен прстен со Исус како Добриот Пастир, датира од римско време

Израелските истражувачи вчера, среда, 22 декември открија златен прстен од римската ера со ранохристијански симбол на Исус врежан во неговиот скапоцен камен, ...

Божиќ 2021 паѓа во сабота, кога треба да одиме на миса?

Оваа година, Божиќ 2021 паѓа во сабота и верниците си поставуваат неколку прашања. Што е со божиќната и викенд мисата? Се додека…

Статуата на Мадона останува недопрена по ураганот

Американската држава Кентаки претрпе големи загуби од торнадото помеѓу петокот 10 и саботата 11 декември. Најмалку 64 лица се ...

Научниците го откриле датумот на кој е роден Исус

Секоја година - во периодот декември - секогаш се враќаме на истата дебата: кога се родил Исус? Овој пат за да го најдете одговорот се ...

Лицата на Исус и Марија реконструирани со вештачка интелигенција

Во 2020 и 2021 година, резултатите од две технолошки студии и истражувања за Светата Плаштаница имаа реперкусии низ целиот свет.

Дон Енцо де Чеглие, парохиски свештеник од Трани.

Парохиски свештеник од Трани нападнат од група деца, удрен со тупаница во лицето

Парохискиот свештеник од Трани, дон Енцо Де Чеље, кој беше нападнат вчера вечерта, понеделник 14-ти, се извлече со модринки во носот и едното око ...

Напад на статуата на Богородица, ВИДЕО сними се

Пред неколку дена се прошири веста за тажниот напад што го претрпе статуата на Богородица во базиликата на Националното светилиште на Безгрешната ...

Епископот од Ното до децата: „Дедо Мраз не постои“

„Дедо Мраз не постои и Кока Кола - но не само - го користи својот имиџ за да биде акредитиран како носител на здрави вредности“. Антонио Стаљано, ...

Егзорцизам во светилиштето Монте Берико во Виченца, девојка вреска и богохулење

Четворица монаси од Редот на слугите на Марија од светилиштето Монте Берико, во Виченца, би извршиле обред на егзорцизам за една млада жена ...

Божиќна комета, кога ќе можеме да ја видиме на рајот?

Оваа година насловот „Божиќна комета“ е за кометата C / 2021 A1 (Леонард) или кометата Леонард, откриена на 3 јануари од американскиот астроном Грегори Џеј Леонард во Опсерваторијата ...

Мртов Тони Сантагата, тој ја напиша официјалната песна на Падре Пио

Утрово, недела 5 декември, почина кантавторот Тони Сантагата. Антонио Морезе во матичната служба, уметникот, 85 години, по потекло бил од Санта Агата ди Пуља, а во 1974 година ...

Серена Гранди и Фејт: „Ќе станам калуѓерка“

„Ќе бидам калуѓерка мирјана, со вера ги надминав проблемите“ ова се зборовите на Серена Гранди, актерката која работеше за Тинто Брас и која ...

Дон Пистолеси загина во сообраќајна несреќа, цела Црква плаче

Драма вчера попладне, среда 1 декември, на морскиот брег Поето, во областа Каљари, во Сардинија. Почина 42-годишниот свештеник дон Алберто Пистолеси.

Комисијата на ЕУ ги повлече упатствата за честитки, освен „Среќен Божиќ“

Европската комисија најави повлекување на насоките за јазикот, кои предизвикаа критики и негодувања од многу страни бидејќи советуваат против ...

Наводна љубовна приказна, парискиот надбискуп поднесе оставка, неговите зборови

Парискиот архиепископ Мишел Аупетит му ја врачи оставката на папата Франциско. Ова го соопшти портпаролот на француската епархија, подвлекувајќи дека оставката ...

Крадец украл статуи од црква и ги делел низ градот (ФОТО)

Чуден настан го изненади градот Лукило, во Порторико: крадец украл статуи од парохија и ги поделил ...

Сексуална злоупотреба во црквата, одлука на бискупите на Франција како да се санираат штетите

Вчера, понеделник 8 ноември, бискупите на Франција собрани во Лурд гласаа за важни мерки во борбата против сексуалната злоупотреба во црквата. Од вторник 2 ...

Што навистина се случило со Содом и Гомора? Откритието на археолозите

Истражувањата покажаа дека астероид целосно уништил значајна популација во денешен Јордан и тоа би можело да биде поврзано со „дождот од оган“ од ...

Тој има неизлечив рак и го слави Божиќ во октомври со пријателите и семејството

Британецот Метју Сендбрук го прослави Божиќ рано оваа година. Му бил дијагностициран неизлечив рак на мозокот и повеќе од 200 луѓе ...

„Господ ми кажа каде да го најдам“, исчезнато дете спасено од христијанин

Во Тексас, во Соединетите Американски Држави, тригодишно момче беше пронајдено живо во средината на октомври во шумска област откако исчезна ...

Овој огромен Распетие се гледа само кога езерото замрзнува

Распетието Петоски почива на дното на езерото Мичиген во Соединетите Американски Држави. Парчето е долго 3,35 метри, тешко 839 килограми и е ...

На Сицилија веќе нема кумови во крштевки, зошто беше одлучено?

Веста дека некои епархии на Сицилија одлучиле, како што се случува во други делови на Италија, да ја „суспендираат“ фигурата на кумови и кумови за ...