Ракот за малку ќе го убиел дедото, внука трча по 3 километри дневно за да собере пари.

Дедото на Емили се разболува од рак на простата, што ја изненади реакцијата на девојчето во негова чест.

Дедото на Емили Талман се разболе од рак на простата во 2019. Зло со кое се бореше речиси една година и кое за среќа подобро се реши по операцијата и релативното отстранување на простатата.

Емили, нејзината 12-годишна внука, го доживеала тоа искуство многу лошо, била преплашена да не го изгуби својот сакан дедо. Кога нејзиното здравје се подобрило и кога нејзиниот дедо бил прогласен надвор од животна опасност, Емили помислила дека мора да направи нешто. Тој се инспирираше гледајќи ги наградите на „Гордоста на Британија“ на Дејли Мирор. Оттука и идејата да се кандидира за добротворни цели.

Тој започна на 8 ноември минатата година и секој ден цела година трчаше по 3 километри, во сите временски услови. Не беше лесно, но Емили размислуваше за зборовите на нејзиниот дедо кој постојано ја охрабруваше никогаш да не се откажува.

Емили и нејзиниот дедо се опоравија од рак

Ова неверојатно 12-годишно момче успеа да собере 8.000 фунти за хуманитарна организација и рече:

„Дедо ми секогаш ми велеше: „Никогаш не се откажувај, никогаш не се откажувај“ и тоа си го велев за време на мојот предизвик.

„Се чувствувам како најсреќната девојка на светот што сè уште го имам во мојот живот.

Емили длабоко во себе чувствувала дека мора да направи нешто за да им помогне на луѓето погодени од ова зло и нивните семејства, токму поради страдањата што ги доживеала од прва рака. Иако не беше лесно да се постигне оваа цел, не и недостигаше храброст бидејќи мислеше на сите оние кои ги загубија своите најблиски.

Ученичката која има три сестри исто така изјавила:

„Секогаш мислам на луѓе кои не можат да бидат со својот дедо, татко, вујко или брат поради рак на простата“.

Има деца како Емили кои се борат за праведна кауза и го прават тоа со храброст и решителност и би додал дека сите ние би можеле да направиме нешто за другите на свој мал начин. Во животот секогаш има многу предизвици, но кога се вклучени здравјето и релативниот страв од губење на саканата личност, тогаш треба да се чувствуваме уште поемотивно наелектризирани. Значи, клучот е... ние секогаш донираме, дури и ако тоа е само нашето слободно време.

Поврзани статии