Солзите на мајка додека го сечела својот син кој боледува од леукемија

Ова е тажната приказна за мајка која, принудена од околностите, не може да ги задржи солзите додека ја сече косата на својата сакана син, боледува од леукемија. Два месеци храбриот Франциско води тешка битка против овој вид на рак, кој целосно го преврте неговиот и животот на неговото семејство.

Франциско

Неговиот случај стана познат во текот на Бразил по мајката, Камила Абреу, реши да ја сподели приказната за нејзиното храбро мало момче суи социјални медиуми Франциско, и покрај неговата млада возраст, покажа извонредна сила и решителност.

Видеото што ги раздвижува луѓето од мрежата

На едно неодамнешно видео споделено на социјалните мрежи, Камила може да се види како го носи тоа скршено срце и солзи во очите, му ја бричи косата на Франциско. Болна, но неопходна одлука, бидејќи и капели на детето веќе паѓале поради бројните хемотерапии.

мајка и син
кредит: Instagram photo _cabreu

Хаштагот Фуерза Франциско стана вирално откако беше објавено видеото на Камила како го потстрижува својот син Instagram. Тоа беше моментот од кој најмногу се плашеше, таа беше шокирана. Франциско се лекува од леукемија во Hospital de Amor da два месеци а лекарите првично очекувале дека косата нема да му падне. Но, за жал по последната сесија почнаа да паѓаат без престан.

 
 
 
 
 
Прикажи го овој пост на Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава споделена од Чико (@chicoteixeiracabral)

Видеото го прикажува лицето на мајката и емоциите на страв, нервоза и тага кои го придружуваат овој гест и паѓањето на косата на земја. Камила и Франциско во тој момент плачеле заедно.

Мајка и син добија огромна сума на поддршка и солидарност од луѓе од целиот свет. Малиот го започна своето патување за лекување iл 7 мај и ќе продолжи со поддршка и наклонетост на многу луѓе. Оваа приказна е пример за силата на семејната љубов и солидарност што може да го поддржи и води човек низ него потешки предизвици.