бимба ди 8 меси

Како и целиот свет, папата се помоли и за малиот Инди Григориј

Во овие денови целиот свет, вклучително и оној на мрежата, се собра околу семејството на малата Инди Грегори, за да се моли за неа и…

Света Агата

Маслинките, типичен десерт од Катанија, се поврзани со епизодата што и се случила на Санта Агата додека ја воделе до мачеништво.

Света Агата е млад маченик од Катанија, почитуван како заштитник на градот Катанија. Родена е во Катанија во XNUMX век од нашата ера и од рана возраст…

Христос

На која возраст навистина умре Исус? Да ја погледнеме најисцрпната хипотеза

Денес, преку зборовите на отец Анџело од Доминиканците, ќе откриеме нешто повеќе за точната возраст на Исусовата смрт. Имаше многу…

неколку

Заедно 69 години ги делат последните денови во болница

Љубовта е она чувство кое треба да држи двајца луѓе заедно и да одолее на времето и тешкотиите. Но, денес оваа невидлива нишка која…

Мадона од Лорето

Зошто Мадона од Лорето има темна кожа?

Кога зборуваме за Мадона, ја замислуваме како убава жена, со нежни црти и студена кожа, завиткана во долг бел фустан...

светлина

Каде завршуваат душите на починатите? Дали им се суди веднаш или треба да почекаат?

Кога некој ќе умре, според многу религиозни традиции и популарни верувања, се верува дека неговата душа го напушта телото и тргнува на патување во…

Причест

Вонредна епизода што се случи во Каивано вели Дон Маурицио: „детето останува да размислува за Евхаристијата“

Денес сакаме да ви раскажеме за една епизода која сведочи за невиноста и чистото срце на децата. Во парохијата „Сан Паоло Апостоло“ во Каивано, Неапол,…

починати

„Дали е вистина дека жена ми ме гледа од рајот? Дали нашите починати сакани можат да не видат од задгробниот живот?

Кога некој што го сакаме ќе почине, остануваме со празнина во душата и илјада прашања, на кои можеби никогаш нема да ги најдеме одговорите. Што…

медицинско

Свети Џузепе Москати: молитва за барање благодат на исцелување

Денес сакаме да разговараме со вас за Свети Џузепе Москати, лекар кој отсекогаш ја сакал својата професија бидејќи му дозволувала да им помага на сиромашните и…

Мадона

Катницата на мирот, побарана од Пресвета Богородица, е како да се моли оваа посебна Бројаница

Во последно време, сè се случува во светот, од болести до војни, каде невините души секогаш губат. Она што секогаш би го имале повеќе од…

Бергољо

Зборовите на папата Франциско за неговото здравје ги загрижуваат верниците

Хорхе Марио Бергољо, кој стана папа Франциско во 2013 година, е првиот Латиноамерикански папа во историјата на Католичката црква. Од почетокот на неговиот понтификат, тој замина…

Христос

Материјалните добра не се ништо: за да бидете среќни, барајте го царството Божјо и неговата правда (приказна на Розета)

Денеска преку приказна сакаме да ви објасниме што треба да направи човекот во животот за да ја врши Божјата волја Наместо да се изгуби зад материјалните добра...

Мадона

Рајската Мадона е истото чудо кое се повторува на различни места

3-ти ноември е посебен ден за верниците од Мазара дел Вало, бидејќи Рајската Мадона прави чудо пред…

жена

Света Силвија, мајка на светиот папа

Во оваа статија сакаме да разговараме со вас за Света Силвија, жената која го роди папата Григориј Велики. Роден е околу 520 година на Сардинија и припаѓал…

Луис и Зели

Сопружниците Мартин, родителите на Света Тереза ​​од Лисие, пример за вера, љубов и жртва

Луис и Зели Мартин се брачна двојка од француски ветерани, позната по тоа што се родители на Света Тереза ​​од Лизие. Нивната приказна е…

Падер Пио

Специјално рангирање на најмолените за светци во светот! Кој е светецот кому верниците најмногу ги упатуваат своите молитви?

Денес сакаме да направиме нешто поинакво и забавно. Светците се многу сакани, но кој ќе биде најмолен за светец? Точно разбравте, има…

Санта Тереза

На деветтиот ден од новената, нашла роза на тротоарот, тоа било знак дека Света Тереза ​​ја слушала (Роза Новена)

Денес сакаме да ја продолжиме приказната за розата новона, раскажувајќи ви го сведоштвото за тоа како луѓето го чувствувале галењето на Света Тереза ​​додека го рецитирале. Барбара…

Благословен

Сведоштво за чудото на Света Франсис за 5-те рани

Она што сакаме да ви го кажеме денес е приказна за една жена која сака да посведочи за чудото добиено од Света Франсис од 5-те рани. Свети Франсис…

Санта Тереза

Роза Новена: приказните на оние кои добиле галење од Света Тереза ​​(1 дел)

Новената на розата, посветена на Света Тереза, ја рецитираат многу луѓе ширум светот. Аналиса Теги, личност посветена на светицата, ја отсекува од…

Дедо Мраз

Тереза ​​од Лизие: необјаснивите исцелувања и чудото на Галиполи

Во оваа статија ќе ви кажеме за последните 3 чуда што ја направија Тереза ​​од Лисие светица, а кои сведочат за длабоката врска со луѓето и…

семејството

Пар се тепаше да посвои 4 помали браќа и да ги натера да пораснат заедно без да ги разделат

Посвојувањето е сложена и деликатна тема која треба да се дефинира како чин на љубов и одговорност кон детето. Премногу често…

Падер Пио

Падре Пио и долгите борби против ѓаволот

Падре Пио е општо познат по неговите борби против ѓаволот за време на неговиот земен живот. Роден во 1887 година во Италија, тој го посвети својот…

Тереза ​​од Лизие, чудата што ја направија светица

Тереза ​​од Лизие, позната и како Света Тереза ​​на детето Исус или Света Тереза ​​била француска католичка калуѓерка од XNUMX век, почитувана како…

фраер на Пјетралцина

Возачот на автобусот од Монте Сант Анџело признал, а Падре Пио му рекол: „Здраво Марија вреди повеќе од патување, синко“.

Во 1926 година, еден возач кој доаѓал од С. Северо, град во провинцијата Фоџа, имал можност да однесе неколку аџии до Монте С. Анџело,…

Дедо Мраз

Чудото од кое Мајка Тереза ​​стана светица: лечи жена со многу болен тумор во стомакот

Денес сакаме да разговараме со вас за светица која го посветила својот живот за да им служи на најсиромашните, Мајка Тереза ​​од Калкута, а особено сакаме…

Меѓугорје

Чудото од марамчето на Богородица Меѓугорје

Дали некогаш сте слушнале за приказната за марамчето на Пресвета Богородица Меѓугорје? Главниот лик е Федерика, жена за која животот не ѝ понудил…

слушен апарат

Глувото девојче гледа како нејзиниот живот целосно се менува и го враќа слухот по патувањето во Лурд

Лурд е едно од најважните места за аџилак во светот, привлекувајќи милиони посетители од целиот свет секоја година во потрага по…

Ѕвона на Тореси

Ѕвоната на Тореси ѕвонеа за да ја објават стигмата на Падре Пио

Денеска ќе ви ја раскажеме приказната за Тореси ѕвоната на Падре Пио. На овој светец му се припишуваат безброј исцеленија, способни да исцелуваат болни,…

дете

Кога се роди малата Бела, во родилната сала паѓа тишина

Бременоста и чекањето да се роди нов живот е период на среќа, сомнежи, стравови и емоции. Период…

Наташа

Наставник во основно училиште го донира својот бубрег на тешко болна зеничка и на тој начин и дава нов живот.

Ова е сведоштво за тоа како училиштето понекогаш се трансформира во семејство и љубовта со која наставниците се однесуваат кон своите ученици. Овој…

Апелот Ангел на папата Фрањо го повикува целиот свет да застане и да размисли

Денес сакаме да разговараме со вас за опомена на папата Фрањо до целиот свет, во која тој ја подвлече важноста да се сака Бог и другите како принцип и основа.

Керол Војтила

Свети Јован Павле II ни објаснува како да ги отвориме нашите срца за Христа

Денеска ќе ви ја раскажеме приказната за Свети Јован Павле Втори, одличен пример за вера и милосрдие. Карол Јозеф Војтила е родена во Вадовице,…

татко и ќерка

Татковата љубов не познава пречки, таа надминува сè, дури и инвалидноста

Има родители на светот кои и покрај сите можности малку се грижат за своите деца и родители кои немаат ништо, но се способни...

Фријар

Падре Паолино фраерот кој го донесе Падре Пио во Сан Џовани Ротондо

За време на период на болест, Падре Пио бил затворен во кревет. Неговиот претпоставен, отец Паолино често го посетувал и една вечер му рекол…

детето

Малото девојче со 100 тумори ја преживува тешкото искушение на болеста и ја добива својата битка

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната со среќен крај на малата Рејчел Јанг. Малото девојче е родено со инфантилна миофиброматоза, неизлечива болест која…

распетие

3 моќни свети предмети кои не можат да недостасуваат во домот бидејќи ја носат Божјата благодат

Денес зборуваме за Сакраменталите, свети предмети кои можат да се сметаат за продолжение на самите Тајни. Според Катехизмот на Католичката црква, тие се свети знаци кои имаат…

Марија

Светата Богородица на снегот чудесно повторно излегла од морето во Торе Анунзијата

На 5-ти август, некои рибари ја пронајдоа сликата на Мадона дела Неве во градите на море. Токму на денот на откривањето во Торе…

Марија

Зборовите на Богородица до гледачот Иван „Мирот е загрозен“

Во својата последна порака од 20 октомври 2023 година, Богородица му упатува на визионерот Иван Драгичевиќ апел за молитва и пост во лицето на…

светото срце на Исус

Света Маргарет Марија Алакок и посветеност на Светото Срце Исусово

Света Маргарет Марија Алакок била католичка францисканска калуѓерка од 22 век. Роден на 1647 јули XNUMX година во Бургундија, Франција, во семејство…

Падер Пио

Падре Пио му зборува на Саверио Капезуто, кој сега станал глув на левото уво: „Веќе добивте благодат“

Денес Џовани Сиена, по потекло од Сан Џовани Ротондо, сака да го сподели своето искуство во врска со чудата на Падре Пио. Еден ден, додека бил во…

Simona

Жената останува бремена во текот на пробниот период и работодавачот ја вработува на трајна основа наместо да ја отпушти

Во комплицирани моменти како оние што ги доживуваме во кои луѓето без работа стануваат депресивни и во најочајни случаи завршуваат сами со себе,…

Падер Пио

Падре Пио, болеста на д-р Скарпаро и неговото чудесно закрепнување

Доктор Антонио Скарпаро бил човек кој ја извршувал својата работа во Салицола, провинција Верона. Во 1960 година почнал да покажува симптоми на…

да се молат

Моќта на Светата Бројаница да ја добие интервенцијата на Бога и Богородица во нашите животи

Денес зборуваме за Бројаницата и за моќта да ја добиеме интервенцијата на Бога и Богородица во нашите животи. Оваа круна е средство преку кое…

уметник

Ромина Пауер и аџилакот во Меѓугорие: „Со сета сила се држев за верата“

Ромина Пауер, во интервјуто за Верисимо со Силвија Тофанин, го раскажа своето изненадувачко патување до Меџугорие. Како што сите знаеме, Ромина живееше во својот живот…

Elly

Малото девојче се роди со спина бифида и нејзината реакција кога и дадоа кукла Барби во инвалидска количка

Ова е приказна за малата Ела, малото 2-годишно суштество кое боледува од спина бифида, вродена болест која влијае на нервниот систем...

Мадона која носи чевли

Мистеријата на статуата на Аџија Мадона чии чевли се истрошија

Денеска ќе ви раскажеме една многу убава приказна, онаа на аџиката Мадона, која ги носела чевлите додека спиела. Сестрата Маура е таа што зборува за тоа. Кој живее…

Сило

Присуството на ангелите ни покажува дека Бог никогаш не нè напушта

Прославата посветена на ангелите чувари е придружена со посебен пасус земен од Евангелието по Матеј. Во овој пасус, учениците се обидуваат да разберат ...

Папа Франческо

Папата Франциско ги повикува верниците да ја претворат надежта во гестови на љубов

Во својата порака за постот, папата Фрањо ги повикува верниците да ја претворат надежта во гестови на љубов, заедно со молитвата и животот...

диснејленд

Вистинско чудо на срцето... анонимен ја дава операцијата на мало девојче кое повторно ќе прооди

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната со среќен крај што ни ги стопли срцата, за малата Емили, малото девојче кое боледува од церебрална парализа што ја осуди...

Падер Пио

Животот на новајлијата на Падре Пио и неговите многу сурови правила

Новитетот бил фундаментална фаза во животот на Падре Пио и на сите оние кои се стремеле да станат капучински монаси. Во овој период,…