Средбата помеѓу Натуца Еволо и Падре Пио, двајца скромни луѓе кои го барале Бога во своето животно искуство

Средбата помеѓу Натуца Еволо и Падре Пио, двајца скромни луѓе кои го барале Бога во своето животно искуство

Многу статии зборуваа за сличностите помеѓу Падре Пио и Натуца Еволо. Овие сличности на животот и искуствата стануваат уште повеќе…

Долиндо Руотоло: Падре Пио го дефинираше како „светиот апостол на Неапол“

Долиндо Руотоло: Падре Пио го дефинираше како „светиот апостол на Неапол“

На 19-ти ноември се одбележаа 50-годишнината од смртта на дон Долиндо Руотоло, свештеник од Неапол што требаше да биде прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за прогласен за блажен, познат по своите…

Богородица од солзите и чудото на исцелувањето на Јован Павле II (Молитва до Богородица Јован Павле II)

Богородица од солзите и чудото на исцелувањето на Јован Павле II (Молитва до Богородица Јован Павле II)

На 6 ноември 1994 година, за време на неговата посета на Сиракуза, Јован Павле Втори одржа интензивна проповед во светилиштето во кое се наоѓа чудесното сликарство...

Падре Пио и врската со Богородица Фатима

Падре Пио и врската со Богородица Фатима

Падре Пио од Пјетрелчина, познат по својата длабока духовност и стигматизираност, имаше посебна врска со Пресвета Богородица Фатима. Во период…

Падре Пио му ја предвиде смртта на Алдо Моро

Падре Пио му ја предвиде смртта на Алдо Моро

Падре Пио, стигматизираниот капучински фраер кој многумина го почитуваат како светец уште пред неговото канонизирање, бил добро познат по своите пророчки способности и…

Пред 20 години стана светец: Падре Пио, модел на верата и милосрдието (Видео молитва до Падре Пио во тешки моменти)

Пред 20 години стана светец: Падре Пио, модел на верата и милосрдието (Видео молитва до Падре Пио во тешки моменти)

Падре Пио, роден Франческо Форџоне на 25 мај 1887 година во Пјетрелчина, беше италијанска религиозна личност која длабоко влијаеше на католичката вера од XNUMX-ти…

Света Јулија, девојката која претпочиташе мачеништво за да не го предаде својот Бог

Света Јулија, девојката која претпочиташе мачеништво за да не го предаде својот Бог

Во Италија, Џулија е едно од најомилените женски имиња. Но, што знаеме за Света Јулија, освен дека повеќе сакала да пострада маченички отколку да ...

Папата Фрањо: кратки проповеди изнесени со радост

Папата Фрањо: кратки проповеди изнесени со радост

Денес сакаме да ви ги пренесеме зборовите на папата Фрањо, изговорени за време на Божиќната миса, во кои тој бара од свештениците да го пријават словото Божјо со…

Посветеност на Свети Антониј да се моли благодат од Светиот

Посветеност на Свети Антониј да се моли благодат од Светиот

Тредичина а Сант Антонио Оваа традиционална Тредичина (може да се рецитира и како Новена и Тридуум во секое време од годината) одекнува во Светилиштето С. Антонио во…

Света Матилда од Хакеборн го нарече „Божјиот славеј“ и ветувањето на Мадона

Света Матилда од Хакеборн го нарече „Божјиот славеј“ и ветувањето на Мадона

Приказната за Света Матилда Хакербонска се врти целосно околу манастирот Хелфта и исто така го инспирираше Данте Алигиери. Матилде е родена во Саксонија во…

Света Фаустина Ковалска „Апостол на Божествената милост“ и нејзините средби со Исус

Света Фаустина Ковалска „Апостол на Божествената милост“ и нејзините средби со Исус

Света Фаустина Ковалска била полска калуѓерка и католичка мистика од 25 век. Роден на 1905 август XNUMX година во Глоговиец, мал град кој се наоѓа…

Студентка го носи синот на час, а професорот се грижи за него, гест на голема хуманост

Студентка го носи синот на час, а професорот се грижи за него, гест на голема хуманост

Во последните денови на добро познатата социјална платформа, TikTok, видео стана вирално и воодушеви милиони луѓе ширум светот. Во…

Жена гордо го прикажува својот скромен ламинатен дом Среќата и љубовта не доаѓаат од луксуз. (Што мислиш?)

Жена гордо го прикажува својот скромен ламинатен дом Среќата и љубовта не доаѓаат од луксуз. (Што мислиш?)

Социјалните медиуми насилно станаа дел од нашите животи, но наместо да ги користиме како моќно оружје за помош или солидарност, често…

Длабоката врска помеѓу Свети Антониј од Падова и бебето Исус

Длабоката врска помеѓу Свети Антониј од Падова и бебето Исус

Длабоката врска помеѓу Свети Антониј Падовански и Детето Исус често се крие во помалку познатите детали од неговиот живот. Непосредно пред неговата смрт,…

Божиќ на Исус, извор на надеж

Божиќ на Исус, извор на надеж

Оваа Божиќна сезона размислуваме за раѓањето на Исус, време кога надежта влезе во светот со воплотувањето на Божјиот Син. Исаија…

Родено на само 21 недела: како денес изгледа новороденчето кое за чудо преживеало рекордно

Родено на само 21 недела: како денес изгледа новороденчето кое за чудо преживеало рекордно

Неколку дена пред Божиќ сакаме да ви раскажеме приказна која ви го загрева срцето. Не е сè во животот предодредено да нема среќен крај.…

Света Рита Каскиска, мистикот на простувањето (Молитва до чудотворната Света Рита)

Света Рита Каскиска, мистикот на простувањето (Молитва до чудотворната Света Рита)

Света Рита Касијанска е личност која отсекогаш ги фасцинирала и научниците и теолозите, но разбирањето на нејзиниот живот е сложено, бидејќи…

Божиќ на „сиромашниот човек“ од Асизи

Божиќ на „сиромашниот човек“ од Асизи

Свети Фрањо Асишки имаше посебна посветеност на Божиќ, сметајќи го за позначаен од кој било друг празник во годината. Тој веруваше дека иако Господ имал…

Падре Пио и длабоката врска со Божиќната духовност

Падре Пио и длабоката врска со Божиќната духовност

Има многу светци прикажани како го држат бебето Исус во своите раце, еден од многуте, Свети Антониј од Падова, многу добро познат светец прикажан со малиот Исус...

Таа раѓа и го остава бебето во напуштена куќа, но ангел ќе ја чува

Таа раѓа и го остава бебето во напуштена куќа, но ангел ќе ја чува

Раѓањето на детето треба да биде прекрасен момент во животот на една двојка и секое дете заслужува да биде сакано и израснато во…

За свештеничката на Касија, Божиќ е домот на Санта Рита

За свештеничката на Касија, Божиќ е домот на Санта Рита

Денес, неколку дена пред Божиќ, сакаме да разговараме со вас за еден многу убав солидарен проект, кој би им понудил дом и засолниште на семејствата...

Свети Јован Крствен: што да се прави за да се најде спокојство на душата (Молитва до Свети Јован за да добие благодати Видео)

Свети Јован Крствен: што да се прави за да се најде спокојство на душата (Молитва до Свети Јован за да добие благодати Видео)

Свети Јован Крствен вели дека за да му се приближиме на Бога и да му дозволиме да не најде, треба да ја доведеме во ред нашата личност. Немирите…

5 благослови кои може да се добијат преку молитва

5 благослови кои може да се добијат преку молитва

Молитвата е дар од Господ кој ни овозможува директно да комуницираме со Него, можеме да Му благодариме, да бараме благодат и благослови и да растеме духовно. Но…

Приказната за свети маченик Теодор, заштитник и заштитник на децата (Видео молитва)

Приказната за свети маченик Теодор, заштитник и заштитник на децата (Видео молитва)

Благородниот и почитуван свети Теодор дошол од градот Амасеја во Понт и служел како римски легионер за време на жестокото прогонство, организирано од…

Потпомогнато самоубиство: што мисли црквата

Потпомогнато самоубиство: што мисли црквата

Денес сакаме да разговараме за тема која во совршен свет не треба да постои: потпомогнато самоубиство. Оваа тема ги разгорува душите и прашањето е…

Мадона од Ночера ѝ се јавила на слепа селанка и ѝ рекла „Копај под тој даб, најди го мојот лик“ и за чудо и го вратила видот.

Мадона од Ночера ѝ се јавила на слепа селанка и ѝ рекла „Копај под тој даб, најди го мојот лик“ и за чудо и го вратила видот.

Денес ќе ви ја раскажеме приказната за појавувањето на Мадона од Ночера супериорна од визионер. Еден ден додека визионерот мирно се одмарал под даб,…

„Научи ме на Твојата милост, Господи“ Моќна молитва да се потсетиме дека Бог нè сака и секогаш ни простува

„Научи ме на Твојата милост, Господи“ Моќна молитва да се потсетиме дека Бог нè сака и секогаш ни простува

Денес сакаме да разговараме со вас за милоста, за тоа длабоко чувство на сочувство, простување и добрина кон оние кои се наоѓаат во ситуации на страдање, тешкотија...

Папата Франциско зборува за војната „Тоа е пораз за сите“ (видео за молитва за мир)

Папата Франциско зборува за војната „Тоа е пораз за сите“ (видео за молитва за мир)

Од срцето на Ватикан, папата Фрањо дава ексклузивно интервју со директорот на Tg1 Џан Марко Чиочи. Темите што се обработуваат се разновидни и ги допираат прашањата…

Светилиштето на Мадона од Тирано и приказната за јавувањето на Богородица во Валтелина

Светилиштето на Мадона од Тирано и приказната за јавувањето на Богородица во Валтелина

Светилиштето на Богородица од Тирано е родено по јавувањето на Марија кај младиот блажен Марио Омодеи на 29 септември 1504 година во зеленчукова градина и е…

Кој бил свети Амвросиј и зошто е толку сакан (Молитва посветена нему)

Кој бил свети Амвросиј и зошто е толку сакан (Молитва посветена нему)

Свети Амвросиј, заштитникот на Милано и епископ на христијаните, е почитуван од католичките верници и признат како еден од четирите најголеми лекари на западната црква...

Затоа што Мадона се појавува почесто од Исус

Затоа што Мадона се појавува почесто од Исус

Денес сакаме да одговориме на прашање кое барем еднаш во животот си го поставивме сите. Затоа што Мадона се појавува многу почесто од Исус.

Молитва до Света Луција, заштитничка на видот да побара благодат

Молитва до Света Луција, заштитничка на видот да побара благодат

Света Луција е една од најпочитуваните и сакани светци во светот. Чудата што му се припишуваат на светителот се многубројни и распространети низ…

Водици: светата формула за заштита на домот

Водици: светата формула за заштита на домот

За време на Богојавление, знаци или симболи се појавуваат на вратите на куќите. Овие знаци се формула за благослов која потекнува од средниот век и доаѓа од…

Папата Фрањо се повикува на помош на Пресвета Пречиста Дева за време на церемонијата на почит

Папата Фрањо се повикува на помош на Пресвета Пречиста Дева за време на церемонијата на почит

И оваа година, како и секоја година, папата Фрањо отиде на Пјаца ди Спања во Рим на традиционалната церемонија на почитување на Пресвета Богородица...

Падре Пио сакаше да ги поминува божиќните ноќи пред местото на раѓањето

Падре Пио сакаше да ги поминува божиќните ноќи пред местото на раѓањето

Падре Пио, светецот на Питралцина, во ноќите пред Божиќ, застана пред местото на раѓањето за да го созерцува бебето Исус, малиот Бог.

Со оваа молитва Богородица врне благодати од небото

Со оваа молитва Богородица врне благодати од небото

Потеклото на медалот Потеклото на Чудесниот медал се случи на 27 ноември 1830 година, во Париз во Rue du Bac. Богородица С.С. се појави на ...

Свети Никола, заштитник на Бари, меѓу најпочитуваните светци во светот (чудото на кравата спасена од волкот)

Свети Никола, заштитник на Бари, меѓу најпочитуваните светци во светот (чудото на кравата спасена од волкот)

Во руската популарна традиција, Свети Никола е посебен светец, различен од другите и способен да прави сè, особено за најслабите…

Свети Никола го враќа Василио, киднапиран од Сарацените, кај неговите родители (Молитва што треба да се прочита за да се побара помош денес)

Свети Никола го враќа Василио, киднапиран од Сарацените, кај неговите родители (Молитва што треба да се прочита за да се побара помош денес)

Чудата, легендите и бајките поврзани со Свети Никола се навистина многу и преку нив верниците ја зголемија својата доверба и…

Света Ефимија Халкидонска била подложена на неискажливи страдања поради нејзината вера во Бога

Света Ефимија Халкидонска била подложена на неискажливи страдања поради нејзината вера во Бога

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за света Ефимија, ќерка на двајца христијански верници, сенаторот Филофрон и Теодосија, која живеела во градот Халкедон, кој се наоѓа на…

Евхаристиското чудо на Ланчиано е видливо и трајно чудо

Евхаристиското чудо на Ланчиано е видливо и трајно чудо

Денеска ќе ви ја раскажеме приказната за евхаристиското чудо што се случило во Ланчиано во 700 век, во историски период во кој императорот Лав III го прогонувал култниот...

Да се ​​довериме со нашите срца на Богородица на добриот совет

Да се ​​довериме со нашите срца на Богородица на добриот совет

Денес сакаме да ви раскажеме една фасцинантна приказна поврзана со Мадона на добриот совет, заштитничка на Албанија. Во 1467 година, според легендата, Августинскиот терцијар Петручија ди Иенко,…

Историја и молитва на Света Варвара, заштитничката на пожарникарите

Историја и молитва на Света Варвара, заштитничката на пожарникарите

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за Санта Барбара, заштитникот на пожарникарите, архитектите, артилериците, морнарите, рударите, ѕидарите и...

Која е мисијата на Свети Михаил и архангелите?

Која е мисијата на Свети Михаил и архангелите?

Денес сакаме да разговараме со вас за Свети Архангел Михаил, лик од големо значење во христијанската традиција. Архангелите се сметаат за највисоки ангели на хиерархиите…

Молитва и приказна за Света маченичка Луција која им носи подароци на децата

Молитва и приказна за Света маченичка Луција која им носи подароци на децата

Света Луција е многу сакана личност во италијанската традиција, особено во провинциите Верона, Бреша, Виченца, Бергамо, Мантуа и други области на Венето,…

Свети Никола Бариски, светецот кој им доставува подароци на децата на Божиќ

Свети Никола Бариски, светецот кој им доставува подароци на децата на Божиќ

Свети Никола Бариски, познат и како добриот брадест човек кој им носи подароци на децата на Божиќ, живеел во Турција…

Света Луција, бидејќи на денот во нејзина чест не се јаде леб и тестенини

Света Луција, бидејќи на денот во нејзина чест не се јаде леб и тестенини

На 13 декември се слави празникот Света Луција, селска традиција која е пренесена во провинциите Кремона, Бергамо, Лоди, Мантуа и Бреша,…

Искушенија: начинот да не попуштите е да се молиме

Искушенија: начинот да не попуштите е да се молиме

Мала молитва за да ви помогне да не паднете во грев Пораката на Исус „Молете се да не влезете во искушение“ е една од најважните што…

Семејството добива чудо на гробот на Јован Павле Втори

Семејството добива чудо на гробот на Јован Павле Втори

Денеска ќе ви раскажеме трогателна приказна во која е претставено семејство кое доживеало несекојдневно чудо токму на гробот на Јован Павле Втори.…

Пресвета Богородица од Меѓугорје: подгответе се за Божиќ со молитва, покајание и loveубов

Пресвета Богородица од Меѓугорје: подгответе се за Божиќ со молитва, покајание и loveубов

Кога Мирјана ја кажа содржината на претпоследната фраза, многумина се јавија и прашаа: „Веќе кажавте кога, како?...“, а многумина беа ...