Маслинките, типичен десерт од Катанија, се поврзани со епизодата што и се случила на Санта Агата додека ја воделе до мачеништво.

Света Агата е млад маченик од Катанија, почитуван како заштитник на градот Катанија. Таа е родена во Катанија во 5 век од нашата ера и покажала непоколеблива вера уште од рана возраст. Секоја година, во Катанија, на XNUMX-ти февруари фестивалот се слави во негова чест, со поворки, религиозни и граѓански настани и слатки од бадемова паста т.н. Оливета.

десерти

Овие слатки се зелена и овална форма подготвени со паста од бадем или ф'стаци. Надвор тие се завиткани во шеќер гриз или темно чоколадо.

Маслинките земаат инспирација од a episodio поврзани со Сант'Агата. Кога светицата била заробена, додека ја превезувале на местото каде што ќе пострада маченички, тој се сопна и за да не падне се потпре на а маслиново дрво. Тоа дрво оттогаш почнало да произведува многу големи и сочни маслинки.

Според друга верзија, сепак, бегајќи од чуварите наишол на дива маслинка и ја користел како скривалиште. Дрвото на тој спој не само што ѝ даде а рипаро и скривница но и обезбеди маслинки за да ги користи како издршка.

Света Агата

Не се знае која верзија е вистинската, она што е сигурно е дека маслинките отсекогаш се поврзувале со неговата фигура. Сепак, бидејќи тие се навистина деликатес, зошто да не пробате подгответе го?

Рецептот за маслинки Sant'Agata

На состојки неопходни се: 200 грама од бадемово брашно, 200 грама гранулиран шеќер, 50 грама на вода, 1 кафена лажичка од марашино или рум, зелена боја по вкус, 2-3 капки со вкус на ванила, 1 нотка на сол. Конечно, за украсување ќе ви треба малку zucchero.

Во тенџере истурете шеќер, вода, арома на ванила и сол. Донеси до евриење смесата, повремено мешајќи и додајте ја бадемово брашно. Продолжете да мешате за повеќе 6 или 7 минути. Кога смесата ќе се згусне, исклучете го огнот и додадете го алкохол и боја.

Во овој момент, оставете го да се излади и преместете го на а работна површина, работете додека не се изедначи и формирајте маслинки обликувајќи ги со раце. Направете го petiole прободете еден од краевите со чепкалка за заби, потопете ги во гранулиран шеќер и додадете еден лист да декорира.