Prifti dhe kuzhinieri i rrëmbyer i vrarë, sulmi në një kishë nigeriane

Burra të armatosur sulmuan shtëpinë e famullisë së kishës mbrëmë në orën 23:30 (me orën lokale) Fare Ikulu, Një Chawai, në zonën e qeverisjes vendore të Kauru, në shteti Kaduna, në veri-qendrore të Nigeri. Raporton Fides.

Gjatë sulmit, një prift u rrëmbye At Joseph Shekari, dhe vrau një kuzhinier që punonte në shtëpinë e famullisë. Emri i viktimës ende nuk është bërë i ditur.

Shteti Kaduna është një nga zonat e Nigerisë e goditur nga vala e dhunës që ka bërë kërdi javët e fundit. Për vite me radhë, Nigeria qendrore dhe veriperëndimore ka qenë skena e një vërshimi të bandave kriminale, të cilat bastisin fshatrat, vjedhin bagëti, plaçkitin dhe vrasin njerëz. Të dielën më 31 janar, njëmbëdhjetë persona u vranë në sulmin ndaj Fshati Kurmin Masara në zonën e qeverisjes vendore të Zangon Kataf.

Të lutemi për shpirtin e kuzhinierit dhe për lirimin e priftit sa më parë.

Artikuj të ngjashëm