Zjarrfikës i shpërfytyruar rëndë, falë një transplanti ai ka një fytyrë të re.

Një transplant fytyre e bën jetën e Patrikut sërish të mundur.

zjarrfikës i shpërfytyruar me transplant
Patrick Hardison para dhe pas transplantimit.

Misisipi. Ishte viti 2001 kur Patrick Hardison, zjarrfikës vullnetar 41-vjeçar iu përgjigj një telefonate për një zjarr. Një grua mbeti e bllokuar në ndërtesë dhe Patriku, i përgjegjshëm në detyrë dhe plot zemër të mirë, nuk mendoi dy herë të hidhej në flakë. Ai arriti të shpëtonte gruan, por teksa shpëtoi nga dritarja, një pjesë e ndërtesës që digjej u shemb mbi të. Ai sigurisht nuk e imagjinonte se jeta e tij e ardhshme do të varej nga një transplant.

Patrik kishte qenë gjithmonë një shembull i mirë për të gjithë, pjesëmarrës në jetën shoqërore të komunitetit të tij, gjithmonë i përkushtuar ndaj punëve bamirëse dhe altruizmit, një baba i mirë dhe një bashkëshort i dashur. Ajo ditë i ndryshoi jetën përgjithmonë. Zjarri i kishte ngrënë veshët, hundën dhe i kishte shkrirë lëkurën e fytyrës, gjithashtu kishte pësuar djegie të shkallës së tretë në lëkurën e kokës, qafës dhe shpinës.

Një mik i ngushtë dhe reaguesi i parë Jimmy Neal kujton:

Unë kurrë nuk kam parë dikë të djegë aq shumë sa ishte ende gjallë.

Fillon një periudhë vërtet makthi për Patrik, përveç dhimbjeve të tmerrshme që duhet të durojë çdo ditë, do të nevojiten edhe shumë operacione, gjithsej 71. Fatkeqësisht, zjarri i ka shkrirë edhe qepallat dhe sytë e zbuluar do t'i shkojnë në mënyrë të pashmangshme. drejt verbërisë.

Natyrisht, përveç aspektit mjekësor, është edhe ai psikologjik për t'u marrë, i cili ndikon seriozisht në jetën e tij tashmë të vështirë. Fëmijët tremben kur e shohin, njerëzit e tregojnë me gisht në rrugë, në transportin publik njerëzit pëshpëritin dhe e shikojnë me keqardhje. Patriku detyrohet të jetojë i izoluar, të fshihet nga shoqëria dhe në ato pak raste që del jashtë i duhet të maskohet mirë me kapelë, syze dielli dhe veshë protezë.

Megjithë 71 operacione, Patrick ende nuk mund të hajë apo të qeshë pa ndjerë dhimbje, fytyra e tij nuk ka shprehje të fytyrës, e vetmja gjë pozitive është se mjekët arritën t'i shpëtojnë sytë duke i mbuluar me rrathë lëkure.

Në vitin 2015 vjen pika e kthesës për Patrick, teknikat e reja të transplantit bëjnë të mundur një transplantim kaq të gjerë të lëkurës që përfshin gjithashtu veshët, skalpin dhe qerpikët. Dr. Eduardo D. Rodriguez i Qendrës Mjekësore të NYU Langone në Nju Jork përgatitet të marrë një donator që do të bëjë të mundur operacionin. Pak kohë më vonë, 26-vjeçari David Rodebaugh pëson një aksident me biçikletë me pasojë një dëmtim në kokë.

David konsiderohet i vdekur truri dhe nëna e tij lejon heqjen e të gjitha organeve që mund të përdoren për të shpëtuar jetë të tjera. Patrik ka shansin e tij, njëqind mjekë, infermierë, asistentë bëhen gati për këtë ndërhyrje unike në botë dhe pas 26 orësh, më në fund ky njeri fatkeq ka një fytyrë të re.

Udhëtimi drejt jetës së re të Patrikut ka filluar, por është ende shumë kompleks, ai do të duhet të mësojë të mbyllë sytë, të gëlltisë, do t'i duhet të jetojë me ilaçe kundër refuzimit përgjithmonë, por më në fund nuk do të duhet të fshihet më dhe do të jetë në gjendje. të shoqërojë vajzën e tij në altar pa maska ​​dhe kapele.

Mesazhi që Patrick dëshiron të përhapë është: "Kurrë mos e humbni shpresën, kurrë mos u dorëzoni pas ngjarjeve, nuk është kurrë vonë".

Artikuj të ngjashëm