Падер Пио

L’incontro tra Madre Speranza e Padre Pio

Oggi vi racconteremo dell’incontro di Madre Speranza e Padre Pio, avvenuto tra il 1937 e il 1939, che la donna raccontò a Padre Alberto D’Apolito…

светец од Питралцина

Падре Пио и чудесното исцелување кое го спаси животот на сопругата на д-р Клаудио Бјамонти

Anche oggi vogliamo raccontarvi un altro episodio riguardante una guarigione miracolosa, avvenuta per opera di Padre Pio. Grazie al suo gran cuore ha salvato la…

раката на фатима

Дали навистина постојат хекси, зли очи и клетви?

Злото се инфилтрира во нашите животи на многу начини, дури и на оние кои изгледаат безопасни. Многу често слушаме за клетви, хекса или магии...

стомакот

Размислувањата на Падре Пио за доброволно прекинување на бременоста (од разговор со Падре Пелегрино)

Денес сакаме да ги разбереме размислувањата на Падре Пио во врска со абортусот и тоа ќе го направиме со отворање на статијата со прашање поставено од Падре Пелегрино, помошникот на светецот,…

војна

Блажена Сакрамент го спасува епископот и верниците од нападот на 2 ракети

Денеска ќе ви кажеме за чудесна епизода што се случила во Судан, за време на војна. За време на евхаристиското поклонение црквата е погодена од две ракети, но за чудо…

Лурд

Една жена закрепнува откако побара благодат за исцелување во Лурд

Ова е приказната за Марија која, болна од болест, се упатува во Лурд да побара благодат и ја слушаат. Жената која…

Франциско

Солзите на мајка додека го сечела својот син кој боледува од леукемија

Ова е тажната приказна за мајка која, принудена од околностите, не може да ги задржи солзите додека го сече својот сакан син,…

Колтон и Акиане

Две деца на умирање кои го виделе Исус „Никогаш нема да ги заборавиме неговите очи полни со љубов“

Исус може да направи сè и оваа приказна е пример за ова. Денес гледаме како тој интервенира во приказната за две деца, Колтон и Акијан и што…

Падре Пио и присуството на Небесната Мајка во неговиот живот

Ликот на Мадона секогаш бил присутен во животот на Падре Пио, придружувајќи го од детството до неговата смрт. Се чувствуваше како…

очаен човек

Масимилијано Алиеви кој боледува од Хочкинов лимфом, го запознава Падре Пио и закрепнува

Денеска ќе ви ја раскажеме приказната за средбата на Масимилијано Алиеви со Падре Пио на тротоарот на црквата. Кратка средба, но средба која засекогаш го промени животот…

слепа девојка

Химена го враќа видот: чудото што се случи на WYD во Лисабон

Она што ќе ви го кажеме е приказната за чудесното исцелување што се случи за време на Светскиот ден на младите во Лисабон во 2023 година, на…

бенезионион

Падре Пио можеше да го прочита минатото на луѓето пред него

Падре Пио бил италијански фраер капучин кој стекнал светска слава поради неговите извонредни духовни дарови, вклучувајќи стигматизација и…

Исус

Дрвото на животот, постелата, престолот и олтарот: воздигнување на чесниот крст

Празникот Воздвижение на Чесниот Крст, кој се слави на 14 септември, е важен момент за Католичката црква, протестантските цркви и православната црква.

Падер Пио

Падре Пио и неговото долгогодишно пријателство со Џо Пелусо

Џо Пелусо, американски војник стациониран во Фоџа, го посети Падре Пио за прв пат на 6 октомври 1944 година. Оваа средба го означи почетокот на…

Падер Пио

Падре Пио ја спасува Амалија Абреш од рак на матката во поодмината бременост

Д-р Бил Кариган, бил наставник по психологија на Католичкиот универзитет на Америка во Вашингтон, пред да биде назначен за директор на Јадранскиот оддел на…

војна

Падре Пио го повикал мајорот Тесео Исани да избега и на тој начин му го спасил животот

Мајор Тесео Исани, офицер на италијанската армија, бил стациониран во Верона за време на Втората светска војна. Водени од длабокото чувство за хуманост,…

писмо

Одговорот на Падре Пио на проститутка која имала големи тешкотии „Со сето мое срце се молам за тебе“

Денес сакаме да ви раскажеме за една епизода што му се случила на Падре Пио во врска со преписката од светулка која барала негова помош. Во 1962 година, таткото…

Падер Пио

Војникот Луиџи Пулчинели ја чекал наредбата на Падре Пио пред повторно да тргне и неговиот живот бил спасен.

Луиџи Пулчинели бил студент во италијанската армија, стациониран на остров помеѓу Фоџа и Манфредонија. Ова е приказната за неговата средба со Падре Пио. На 8-ми…

Падер Пио

Луиза Ваиро верува дека нејзиниот син се удавил, но Падре Пио и вели: „Твојот син е жив, ќе ти ја дадам неговата адреса“.

И денес сакаме да продолжиме да ви раскажуваме несекојдневни епизоди поврзани со животот на Падре Пио, фраер кој успеа да ги промени животите на многумина...

Падер Пио

Анџела, во најтемниот период од нејзиниот живот, наидува на блескава светлина: Падре Пио

Она што ќе ви го кажеме денес е сведоштвото на Анџела, жена која го запознала Падре Пио во 1939 година, во ужасен период од нејзиниот живот.

камен фраер

Падре Пио и исповедта на г-ѓа Гаетана Кациполи

Денес сакаме да ви раскажеме за една епизода која е екстраполирана од сведочењето на Џузепе Качополи, а се однесува на Падре Пио, човек кој ги одбележа животите на многу...

да викне

Тие ужасни богохулства, „Тоа е како да го фрлиш Бог на земја и да го газиш со своите нозе“, рече Падре Пио

Денес сакаме да зборуваме за богохулењето, нешто што за жал стана употребено во вообичаениот јазик на неколку луѓе. Премногу често слушаме мажи и жени како пцујат за…

Христовото тело

„Ова е моето тело, дадено како жртва за вас“ Зошто домаќинот станува Вистинско Тело Христово?

Домаќин е осветениот леб, кој им се дели на верниците за време на мисата. За време на евхаристиската прослава, свештеникот го осветува домаќинот преку зборовите на…

циеса

Значењето на зборовите „Господи, не сум достоен“, повторено за време на мисата

Денес сакаме да зборуваме за една фраза која често се повторува на миса и која е преземена од стих од Евангелието по Матеј во кој човекот,…

Црна Мадона

Барањето помош од Мадона од Честохова и ненадејниот чудесен настан

Денес сакаме да ви ја раскажеме приказната за едно големо чудо, извршено од Пресвета Богородица Честохова во периодот во кој Полска, а особено Лавов,…

Санта Марија Горети

Елеонора, посебното девојче кое умира на 11 години како Света Марија Горети

Денеска ќе ви ја раскажеме тажната и трогателна приказна за Елеонора Рестори, посебно мало девојче кое на Бога му ги понудило сите свои маки и...

Падер Пио

Фасцинантната приказна за чешелот на Падре Пио

Денеска ќе ви раскажеме прекрасна приказна поврзана со предметот, чешелот, кој Падре Пио го дал на семејство по потекло од Авелино. Многу често кога…

светоста

Чудата и чудата на Санта Росалија, заштитникот на Палермо

Санта Росалија е една од најомилените и најпочитуваните личности од жителите на Палермо и со љубов се нарекува Сантуца. Посветеноста кон Санта Росалија има антички корени, кои датираат од…

Дио

Молитва за пофалба на Бога во страдање и искушение

Денес во оваа статија сакаме да се фокусираме на една фраза која често ја слушаме: „слава му на Бога“. Кога зборуваме за „слава на Бога“, мислиме дека ...

Падер Пио

Падре Пио и посебниот однос што го имаше со жените

Падре Пио е еден од најпочитуваните католички светци на XNUMX век. Во текот на својот живот, тој имал посебен однос со жените и…

урна

Може ли да ја чувам пепелта на починатиот дома? Што вели црквата за ова? Еве го одговорот

Денеска ќе се осврнеме на една многу дискутирана и деликатна тема: што мисли црквата за пепелта на мртвите и дали е подобро да се чува дома или...

Богородица Солзи од Сиракуза

Чудесните исцелувања на Мадона Деле Лакрим од Сиракуза

Денес сакаме да разговараме со вас за чудесните исцелувања што ги извршила Мадона деле Лакрим од Сиракуза, признаена од лекарската комисија. Севкупно има околу 300 и во…

момче

Остеосарком го однесе на 17 години, но со доверувањето на својот живот на Бога тој стана пример за младите

Денеска по повод годишнината од смртта на Дејвид Буги, сакаме да разговараме со вас за ова многу нормално, но во исто време и несекојдневно момче. Дејвид имаше само 17 години,…

актер

Џим Кавизел и аџилакот во Меѓугорје што му го промени животот

Џим Кавизел, актерот кој го играше Исус во филмот Страдањата на Христос, зборува за тоа како се променил неговиот живот по аџилакот во…

Потпис

Зошто Бог, кој ги сака сите без разлика, дозволува болка и страдање?

Колку пати, размислувајќи за Бога, сте се запрашале зошто тој не престанува со болката и страдањето и зошто остава невини души да умрат? Како може…

Момче од улица

Сведочењето на Антонино Рока, криминалец на кој Бог му се покажал, менувајќи му го животот

Денеска ќе ви раскажеме приказна која ја истакнува моќта на Бога.Тоа ќе го направиме преку сведочењето на Антонино Рока, свештеник на…

плаче

Што може да ни помогне да се справиме со загубата на некој близок? Еве го одговорот

Смртта на некој близок е настан кој ги обзема и ги нарушува животите на оние кои остануваат. Тоа е момент на длабока тага…

Архангел Свети Рафаил

Ако не ја пронајдете љубовта што ја барате, молете се на Архангел Сан Рафаеле

Она што најчесто го идентификуваме како ангел на љубовта е Денот на вљубените, но има и друг ангел предодреден од Бога да ни помогне во потрагата по љубов и…

Чист

Мама без мускули останува бремена: нејзиното бебе е вистинско чудо

Ова е приказна за една храбра мајка која никогаш не се откажала и успеала да го оствари својот сон. Мајката без…

да се молат

Молитвата што ви го менува денот за неколку секунди, Исус секогаш нè слуша нас, ние му веруваме

Денес сакаме да ви дадеме молитва, упатена до некој многу сакан светец, која ќе ви помогне да го започнете денот на најдобар начин и да ви даде…

бременост

Кога „Бог не испраќа деца“, со страдањето се соочува кога нема деца

Мајчинството е природна желба која живее во срцата на многу жени. Од детството замислуваме да станеме мајки и да имаме деца кои ќе пополнат…

Urbi et Orbi

10-те благослови од голема помош за семејството кои не можете да не ги знаете

Денес зборуваме за благословите, а особено за 10-те најпознати содржани во Литургиската книга на Црквата, Бендикцијата. Познати благослови Папскиот благослов…

Богородица Честохова

Црната Мадона од Честохова и чудото во моментот на сквернавењето

Црната Мадона од Честохова е една од најомилените и најпочитуваните икони во католичката традиција. Оваа древна света слика се наоѓа во манастирот…

Изабел Флорес и де Олива

Приказната за Санта Роза е живот посветен на Бога и на сиромашните

Света Роза од Лима, чие вистинско име беше Изабел Флорес и де Олива, е родена на 20 април 1586 година во Лима, Перу. Таа се крсти…

библијата

Кои се разликите помеѓу католицизмот-православието-протестантизмот? Откривање на корените на христијанството

Сите знаеме дека христијанската религија е монотеистичка религија, која има многу заеднички точки со јудаизмот, вклучувајќи и некои книги од Светото писмо.…

Солзите на Санта Моника за откупот на нејзиниот син

Во оваа статија ќе ви кажеме за животот на Санта Моника, а особено за солзите пролеани за да го врати нејзиниот син Агостино, залутан од вознемиреност да најде…

Cerase

Врската што ги врзуваше Падре Пио и Рафаелина Серас

Денес ќе зборуваме за врската што го врзуваше Падре Пио со Рафаелина Керасе, врска за која многу се зборуваше поради зачестеноста на нивните состаноци. Падре Пио, во тоа време…

Мадона

Недоверба во авионот: Богородица се качи во авионот

Денес сакаме да ви раскажеме приказна која ќе предизвика веселост и неверување. Сè се случува во авион во кој ќе се качи специјален патник:…

Дио

Се помалку луѓе во црква, податоци на историски најниски

Денес сакаме да разговараме со вас за еден многу актуелен феномен кој го достигна својот историски врв особено во последните децении: отуѓувањето од црквата. Во последните неколку години…

посети човек во затвор

Уште едно чудо на Падре Пио: тој посети човек во затвор

Уште едно чудо на Падре Пио: нова приказна за дарот на светецот за билокација. Светоста на свештеникот капучин Франческо Форџоне. Роден во…