Лоренцо

Момче пронашол ранец со 2000 евра и го вратил на сопственикот

Perde lo zaino con 2000 euro e incontra un ragazzo che glielo restituirà. Ci sono degli oggetti nella vita senza i quali ci sentiremmo persi.…

Семејството на Алисон

По 7 часа во Итната помош, почина млада жена, мајка на 3 деца

Ci sono cose nella vita a cui non si riesce a dare una spiegazione e che lasciano l’amaro in bocca. Questa è la storia di…

Едит и Норма

Девојки близначки слават 100 години! Еден век живот живеел заедно

Festeggiare 100 anni è davvero un bel traguardo nella vita, ma se a festeggiarlo sono 2 gemelle diventa davvero un evento eccezionale. Questa è la…

Алисон Лапер

Мајка без екстремитети тагува за својот син кој почина од малтретирање

Il bullismo è una piaga sociale con conseguenze negative sulla vita delle persone colpite, sopratutto se queste persone sono fragili. Per prevenirlo e combatterlo è…

настапи

Описот на Пресвета Богородица Меѓугорје виден од гледачите

Во оваа статија ќе се обидеме да го разбереме изгледот и појавите на Пресвета Богородица Меѓугорје преку приказните на гледачите. На прашањата поставени од францисканскиот татко…

Старица заболена

Постарата по болест паѓа на запалениот шпорет, пронајдена мртва.

Scala, provincia di Salerno un’anziana di 82 è stata trovata morta dal fratello di 86 anni. La tragedia è avvenuta per un malore improvviso della…

Бремена девојка

Девојчето со инвалидитет претрпува страшно малтретирање и роди дете

Марија Алехандра е 21-годишна девојка со посебни потреби која живее во инвалидска количка и не може да зборува. Во моментот…

концентрациони логори

Чувана во темнина за ужасите на Аушвиц од нејзиното семејство, ќерката ги наоѓа ужасните писма

Ужасните ужаси на Аушвиц опишани од едно семејство на разгледници пожолтени од времето. Лицето на Марта Сејлер се исцртува со солзи кои го читаат…

Тејлор мртва девојка на училиште

17-годишна девојка умира на училиште откако била игнорирана додека имала инвалидска болест.

Ураган, Јута, САД. 17-годишната девојка Тејлор Гудриџ почина на 20 декември во нејзиниот интернат. Тоа е затоа што ниту еден од официјалните лица…

Ана Негри

Бремена мајка открива тумор, одбива да се лекува и умира за да и даде живот на својата ќерка

Понекогаш зборовите не се потребни, а нема зборови за да се дефинира големината на мајчината љубов. Само мајка може да ја донира…

баби и дедовци и внуци

Жената која родила 3 ​​девојчиња додека била парализирана

Оваа приказна зборува за тоа како љубовта го победува стравот и може да спаси животи. Физичките ограничувања многу често се засилуваат со ментални граници, кои…

Шакира

Жена засолни и се грижи за странец за време на снежна бура

Жена, мајка на 3 деца, не се двоумела да пушти и да се грижи за странец, пронајдена зад вратата од куќата за време на…

Болната Матилда

Ретка кожна болест го нагрди лицето на бебето, мајката реагира на коментарите со омраза.

Никој не ја замислуваше болеста на детето пред да се породи. Раѓањето на Ребека Калаган беше прилично тешко, се чинеше дека нешто течно го обви…

Али Ехсани

Неочекуван гест на млад Авганистанец: тој се преобраќа на чамецот откако го видел Исус

Обраќањето на Али Ехсани, кога Исус го штити и му го спасува животот, се роди од страшен премин, на трошен чамец.…

Тешко изобличуван пожарникар, благодарение на трансплантацијата има ново лице.

Трансплантацијата на лице го прави животот на Патрик повторно возможен. Мисисипи. Беше 2001 година кога Патрик Хардисон, пожарникар волонтер од 41…

Кејли Тарнер

Таа закрепнува од рак и го пречекува своето девојче

Дијагностициран со рак на 26 години, таа беше најмладата жена на одделението на хемотерапија. Ова е среќната приказна…

Манга

Неверојатна приказна за едно нигериско семејство кое останува верно на христијанството и покрај мачеништвото

Дури и денес, боли да се слушаат приказни за луѓе убиени затоа што сами си ја избрале религијата. Имаа храброст да ја продолжат својата вера…

танцување

Бебе го победи ракот и медицинската сестра танцува со неа за да ја прослави победата

Приказната за ова мало девојче со рак е трогателна и трогателна. Животот не е секогаш фер, а децата треба да бидат здрави, среќни,…

ресторан

Ресторан му нуди храна на гладен бездомник, тој со денови бил без храна.

Колку пати сме биле сведоци на сцената на бездомниците, кои влегуваат во место да побараат храна, грубо го бркаат или игнорираат? За жал…

Сан Giузепе Москати

Моќна молба до свети Јосиф Москати за исцелување на болните.

Самоуверено да упатиме молба за нашите болни луѓе. Свети Џузепе Москати, човек со вера и наука, доктор полн со добро срце, се обраќаме…

Micheal

Доставувач од Асда и помага на 90-годишна жена во неволја

Ова е приказна за 23-годишното момче Мајкл, кој работи како доставувач за Asda. Ден како многу други, одење наоколу…

Natalie

Девојка по мозочен удар ги пркоси лекарските прогнози и против сите шанси повторно почнува да оди

За лекарите, 11-годишното девојче Натали Бентос-Переира по мозочен удар повеќе не би одела. Наспроти сите шанси Натали станува. Натали е…

Емили и борбата против ракот

Ракот за малку ќе го убиел дедото, внука трча по 3 километри дневно за да собере пари.

Дедото на Емили се разболува од рак на простата, што ја изненади реакцијата на девојчето во негова чест. Дедото на Емили Талман е…

полицајци

Полицајците и даваат насмевка на старица заборавена од децата

Заборавена старица сама дома на студ и без храна спасена од 2 полицајци. Староста треба да биде цел каде што можете да…

Timmy

Болно дете ограбено: крадците враќаат се

Двајцата крадци, неможејќи да го поднесат каењето на совеста, ја враќаат украдената роба на едно дете. Крадењето е еден од најпогрешните и најосудливи гестови…

Британи и Крис

Трогателниот гест на братот на Британи, девојка со Даунов синдром

Ова е приказна за брак, чин на природна љубов, во која глуми Британи, девојка со трисомија 21 или Даунов синдром.

Приказната на Бен

Келнер добива бакшиш од 750 долари од клиентот

За среќа, во светот не постојат само негативни приказни, туку и такви кои оставаат чувство на надеж, кои ве тераат да размислувате, кои служат како…

Francesca

Проблематична мајка на 2 деца обземена од љубезноста на странец

Ова е приказна за една жена, Франческа Џеј, но може да биде приказна за многу луѓе во тешкотии. Оваа приказна е за добрината, за…

момче

Приказната за Роан Кету: Момчето кое го сакаше Исус.

Трогателната приказна за младиот Рохан Кету, 4-годишно момче кое боледува од мускулна дистрофија, завршува на 2022 јуни 18 година. Приказната за Рохан Кету започнува…

Украина продолжува да се моли

Украина: уништена од војна, но нејзиниот народ продолжува да му се моли на Бога.

И покрај стравот, украинскиот народ во своите срца го има мирот што го носи Исусовата порака. Украина се спротивставува. Се уште нема мир за Украина.…

мало девојче на кревет оздраве

Двенеделно бебе преживеа XNUMX видови рак. Изгледа како чудо, но тоа е реалност.

Иако девојчето е многу мало, веднаш започнува тешка битка за опстанок. Кога двојката одлучува да има деца, секогаш е…

Карло-Кертис

Побарајте од Карло Акутис итна благодат и примете го светиот благослов со моштите

Рецитирајте ја оваа прекрасна молитва за да добиете благодат од Карло Акутис.

Сан Пјетро д'Алкантара

Сан Пјетро д'Алкантара Луис Тристан автор Година: XNUMX век Наслов: Сан Пјетро д'Алкантара Место: Музео дел Прадо, Мадрид Име: Сан Име: Св. Наслов: Светиот свештеник…

Валтер Нудо: „Ќе ви кажам за моето искуство со Фејт“

Валтер Нудо е добро познато телевизиско лице, тој никогаш не го криел дека е верник, ниту пак важната средба со мистикот Натуца…

Осветување на Исус Христос, молитва

Господи Исусе Христе, денес повторно и безрезервно се посветувам на Твоето Божествено Срце. Ти го посветувам моето тело со сите сетила, ...

Има нови Божји слуги, одлука на папата, имиња

Меѓу новите „Божји слуги“, првиот чекор во каузата за беатификација и канонизација е аргентинскиот кардинал Едоардо Франческо Пиронио, кој почина во 1998 година во ...

Целибатот на свештениците, зборовите на папата Фрањо

„Одам дотаму што велам дека таму каде што работи свештеничкото братство и има врски на вистинско пријателство, таму е можно да се живее и со повеќе ...

Светскиот ден на бабите и дедовците и старите лица, црквата го одлучи датумот

Во недела на 24 јули 2022 година, низ универзалната црква ќе се слави Вториот светски ден на бабите и дедовците и старите лица. Да се ​​даде веста е ...

Сестрата Андре Рандон, најстарата во светот, преживеа 2 пандемии

Со 118 години, сестрата Андре Рандон е најстарата калуѓерка на светот. Крстена како Лусил Рандон, таа е родена на 11 февруари 1904 година во градот ...

Украина, апелот на архиепископот Гуџиак: „Не дозволуваме да избие војна“

Архиепископот Борис Гуџиак, шеф на Одделот за надворешни односи на Украинската грчко-католичка црква, рече: „Нашиот апел до моќните на земјата е да видат…

зошто да се молиме

Чудотворна 30-дневна молитва до свети Јосиф

Молитвата до Свети Јосиф е многу моќна, пред 30 години не дозволи смрт на 100 луѓе при слетување на авион ...

Чудо на Свети Јосиф, авион скршен на два дела, нема смртни случаи

Пред 30 години, преживувањето на 99 патници на летот 231 на Авиако предизвика изненадување и олеснување за семејството и пријателите. Авионот се расипа ...

Од каде доаѓа името на кучето Свети Бернард? Зошто се вика така?

Дали го знаете потеклото на името на кучето Свети Бернард? Ова е изненадувачкото потекло на традицијата на овие прекрасни планински кучиња спасувачи! Коле дел Гран ...

Како да се молиме за да се избегне војна во Украина

„Го молиме Господа со инсистирање таа земја да види како братството цвета и да ги надмине поделбите“: напиша папата Фрањо во широко распространет твит ...

Поранешната ѕвезда на црвено светло се преобрати, а сега се бори со порнографија

Приказната што ви ја раскажуваме е за поранешната порно ѕвезда Бритни Де Ла Мора и стана насловна на меѓународно ниво бидејќи сега е во мисија да ...

Дон Симоне Васали почина од болест, имаше 39 години

Умре Дон Симоне Васали, млад свештеник од заедницата Бјасоно и Мачерио, во Брианца, во Ломбардија. Презвитерството е пронајдено во ...

Што се случува со телото на некој што ќе заврши во пеколот?

Сите знаеме дека нашето тело ќе воскресне, можеби нема да биде вака за сите, или барем, не на ист начин. Затоа се прашуваме: што се случува со тоа...

Денот на вљубените е близу, како да се молиме за оние што ги сакаме

Доаѓа Денот на вљубените и вашите мисли ќе бидат на саканиот. Многумина размислуваат за купување материјални добра кои се пријатни, но ...

4 работи што треба да ги знаете за Христовото Воскресение (што можеби не ги знаете)

Има некои работи кои можеби не ги знаете за Христовото Воскресение; самата Библија ни зборува и ни кажува нешто повеќе за ова...

Дали Санта Тереза ​​де Авила го измислил помфритот? Тоа е вистина?

Дали Санта Тереза ​​де Авила го измислил помфритот? Белгијците, Французите и њујорчаните отсекогаш се карале околу изумот на ова познато и вкусно јадење, но ...